Prezident Miloš Zeman při svém projevu před Parlamentním shromážděním Rady Evropy obhajoval zrušení protiruských sankcí. Uvedl, že nezpochybňuje důvod, proč byly zavedeny, ale jejich efektivitu. Jako příklad uvedl Kubu, kde její vůdce Fidel Castro zůstal u moci desítky let i navzdory sankcím.

Prodejte Prahu a Karlovy Vary, Putin vám dá peníze i ropu, vzkazují Ukrajinci Zemanovi kvůli jeho slovům o Krymu

"Pokud si přejete navýšit popularitu některých lídrů, tak přijďte se sankcemi, protože psychologicky je to fenomén s názvem obklíčená pevnost. Ta totiž potřebuje silného lídra. Teď má Vladimir Putin osmdesátiprocentní podporu a jsem si jistý, že část je způsobena sankcemi," uvedl Zeman. 

Jako alternativu sankcí nabídl Zeman snahu o dialog mezi občany. Současnou situaci mezi Ruskem a Evropskou unií přirovnal k železné oponě. Ruskou kulturu od té evropské podle něj nelze oddělit a vyzval Parlamentní shromáždění Rady Evropy, aby se snažilo přispět k "přátelství mezi národy Evropy, která sahá od Atlantiku po Ural".

Podle Zemana je navíc anexe Krymu "fait accompli", tedy hotová záležitost. Osobně se domnívá, že rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou by proto měly směřovat k finanční kompenzaci Ukrajiny.

V tomto kontextu citoval bývalého německého prezidenta Joachima Gaucka, který podle něj prohlásil, že snaha Krym vrátit Ukrajině by vedla k evropské válce.

"Respektujme, že se pokoušíme vyvarovat válce v Evropě a zároveň nějak kompenzovat Ukrajinu," dodal Zeman.

Se svým názorem oslovil Zeman Parlamentní shromáždění Rady Evropy den před tím, než bude na stejném místě vystupovat ukrajinský prezident Petro Porošenko. 

Parlamentní shromáždění není institucí Evropské unie, byť všechny státy EU jsou členy RE. Jde o poradní orgán Rady Evropy, mezinárodní organizaci, která sdružuje 47 evropských zemí, včetně Turecka a Ruska. Parlamentní shromáždění Rady Evropy má 636 členů, volených nebo jmenovaných parlamenty členských států v poměru k počtu obyvatel.