Počet mrtvých po sobotních explozích v somálské metropoli Mogadišu vystoupal na 276. Zraněných je přibližně 300, oznámil v pondělí ministr informací. Podle úřadů jde o nejtragičtější útok v dějinách Somálska.

Vláda z něj viní islamisty z hnutí Šabáb, ti se však k masakru zatím nepřihlásili.

Většina zraněných je ve vážném stavu, sdělila agentuře AP zdravotnice. Premiér Hassan Ali Khayre v neděli řekl, že zahynuli takřka výhradně civilisté. Prezident Mohamed Abdullahi Mohamed vyhlásil třídenní smutek.

Největší zkázu napáchala exploze nákladního vozidla v hustě osídlené obchodní čtvrti Hodan poblíž ministerstva zahraničí. Výbuch byl tak silný, že se zhroutilo několik budov, auta shořela a na ulicích ležela potrhaná těla dospělých i dětí. Později otřásl Mogadišem druhý, menší pumový útok ve čtvrti Medína.

Krev pro oběti na výzvu lékařů již darovaly tisíce obyvatel města včetně hlavy státu.

Masakr odsoudil generální tajemník OSN António Guterres i Spojené státy, které somálské vládě pomáhají v boji proti Šabábu. Některé země jako Keňa a Turecko nabídly zaslání lékařské pomoci.

Hnutí Šabáb, napojené na globální teroristickou síť al-Káida, usiluje o svržení prozápadní somálské vlády. V zemi chce pak zavést přísné islámské právo šaría.

Související