Katalánský premiér Carles Puigdemont v pondělí nedal jasnou odpověď předsedovi španělské vlády Marianu Rajoyovi na jeho otázku, zda Katalánsko minulý týden vyhlásilo nezávislost. Místo toho Puigdemont stejně jako před týdnem vyzval Rajoye k dialogu, nově nabídl pro jednání dvouměsíční lhůtu a Rajoye vybídl k osobnímu setkání.

Místopředsedkyně španělské vlády Soraya Sáenzová v reakci uvedla, že Madrid vyčká do čtvrtka, kdy vyprší druhá lhůta katalánskému premiérovi vzdát se vyhlášení nezávislosti.

Puigdemont v dopise také vyzval Madrid k zastavení "represí vůči katalánskému lidu".

"Není to ode mne projev slabosti, ale upřímný návrh, jak nalézt řešení problému vztahu španělského státu a Katalánska, který je zablokován už mnoho let," napsal Puigdemont v dopise do Madridu. Připomněl v něm, že už minulé úterý dal španělské centrální vládě "vážně míněný návrh na dialog".

Podle katalánských médií v úterý podepsal deklaraci o nezávislosti, ale její účinnost pozastavil, aby umožnil dialog s Madridem.

Španělská vláda ale odmítá hovořit o tématu, které podle ní odporuje ústavě.

odtrhne se katalánsko od španělska? vše o referendu na jednom místě

"Nikdo mu neupírá dialog, ten ale musí být v mezích zákona," uvedla v reakci na Puigdemontův dopis místopředsedkyně španělské vlády Sáenzová. Na tiskové konferenci též řekla, že nyní "je v rukou Puigdemonta možnost vyhnout se dalším krokům (Madridu)".

"Lhůta, která je teď klíčová, vyprší ve čtvrtek v deset dopoledne," prohlásila Sáenzová. Podle ní premiér Rajoy odpověděl Puigdemontovi dalším dopisem a v pondělí odjel do Galicie, kterou sužují lesní požáry.

Kromě ultimáta pro jasnou odpověď, které vypršelo v pondělí v 10:00 SELČ, dal totiž španělský premiér předsedovi katalánské autonomní vlády ještě jednu lhůtu. Ta vyprší ve čtvrtek také v 10:00 SELČ a katalánská vláda se do té doby má výslovně vzdát snahy o nezávislost.

Pokud tak neučiní, Madrid hrozí, že aplikuje článek španělské ústavy číslo 155. Ten umožňuje španělské centrální vládě po schválení Senátem převzít kontrolu nad autonomním Katalánskem.

Tento článek, který dosud nikdy aplikován nebyl, nespecifikuje, jak přesně má takové převzetí vypadat.

K nejnovějšímu vývoji se vyjádřil i šéf Katalánského národního shromáždění (ANC), které sdružuje několik stovek separatistických skupin v regionu a které v posledních dnech naléhalo na Puigdemonta, aby nezávislost okamžitě vyhlásil.

Šéf ANC Jordi Sanchez pondělní Puigdemontovu reakci kvitoval a řekl, že nyní je "historická zodpovědnost" na španělském premiérovi.

Sanchez to uvedl krátce předtím, než odešel k soudu, kde čelí obvinění z podněcování protestů.

Organizoval demonstrace za uspořádání katalánského referenda, jemuž se Madrid snažil zabránit soudně i silou, protože ho považuje za protiústavní.

Katalánská vláda i přes zákaz a výhrůžky z Madridu uspořádala referendum o nezávislosti 1. října. Většina hlasujících se vyslovila pro odtržení Katalánska od Španělska, ale účast činila jen 43 procent. Mnoho volebních místností však bylo uzavřeno, protože španělská vláda před hlasováním pohrozila trestním stíháním každému, kdo se na organizaci referenda bude podílet.

Už před hlasováním zabavila španělská policie statisíce volebních lístků i volební urny a během referenda zasáhla proti lidem, kteří den před hlasováním obsadili volební místnosti, aby se v nich mohlo hlasovat. Během referenda bylo také několik stovek lidí zraněno při střetech s policií, která zasahovala obušky i gumovými projektily.

Související