Nejméně 30 osob zemřelo během požárů, které se v neděli rozhořely v hustě zalesněných oblastech středního a severního Portugalska a v severozápadním Španělsku. Portugalské úřady oznámily 27 mrtvých a 51 raněných. Řada lidí se pohřešuje. Na severozápadě Španělska zemřeli nejméně tři lidé. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.

Ve čtveřici sousedících distriktů Coimbra, Castelo Branco, Viseua Guarda ve střední a severní části Portugalska stoupla bilance na 27 obětí. Hasiči stále bojují se 147 požáry, z nichž 32 považují za vážné, informovala mluvčí úřadu pro civilní ochranu Patricia Gasparová. Při požárech bylo raněno 51 osob a 15 z nich je ve vážném stavu, uvedla dále. Řada lidí se pohřešuje.

Tuto vlnu požárů zapříčinila "teplota výrazně přesahující sezonní průměr a dlouhodobé sucho," řekla již dříve Gasparová.

"V noci došla hasičům voda," říká dvaadvacetiletý Čech Filip Magalhaes, který je právě na studijním pobytu v Portugalsku.

Magalhaes byl spolu s kamarádem v pohoří Serra de Estrela, které leží v centrálním Portugalsku, když se požáry začaly šířit. "Odjeli jsme autobusem do vesnice Sao Romao, kde nikdo dlouho netušil, co dělat. Celá oblast byla obklíčená ohněm," uvedl student pro HN.

Mnoho vesnic pak bylo podle něj odříznutých, protože hořelo i v přímém okolí silnic. "Dovolili nám strávit noc na hasičské stanici," dodává Magalhaes.

V noci podle něj vypadávalo veřejné osvětlení. Ještě v pondělí odpoledne byl kouř tak silný, že šlo jen ztěžka dýchat. V oblasti navíc často nefunguje mobilní signál.

Hoří i ve Španělsku

Na španělské straně zemřely tři osoby v Galicii na severozápadě země, kde tisíce požárníků a vojáků zasahovaly v noci na pondělí proti 15 požárům. Novináře o tom informoval šéf galicijské vlády Alberto Núñez Feijóo. Dva lidé uhořeli v autě u města Nifrán, když se pokoušeli plamenům uniknout, informoval tamní starosta. "Bylo to tak nenadálé, šílené," komentoval řádění živlu.

Feijóo v soukromé televizi La Sexta dodal, že plameny rozdmýchával nárazový vítr o rychlosti až 90 kilometrů za hodinu související s doznívajícím hurikánem Ophelia, který prošel kolem severního pobřeží Španělska a míří na Irsko.

Politik má za to, že vícero požárů někdo založil úmyslně. "Jedná se o úmyslně založené požáry, jejich původci si byli vědomi toho, co způsobují," řekl.

Pět požárů u města Vigo, kde žije 300 tisíc osob, vedlo k evakuaci nákupního centra a továrny PSA Peugeot Citroën. Nejméně deset místních škol zrušilo pondělní výuku. Železniční doprava mezi Vigem a Barcelonou byla zastavena, oznámila státní železniční společnost Renfe. Uzavřeny byly i některé silnice.

V boji s požáry pomáhá 350 hasičským jednotkám i 20 cisternových letadel. Do postižené oblasti míří španělský premiér Mariano Rajoy, který z Galicie pochází.

Související