Do Evropské unie proniklo přes její vnější hranice letos 156 000 lidí, což je o 64 procent méně než za stejné období (od ledna do září) loni. Oznámila to ve středu unijní agentura pro kontrolu vnějších hranic Frontex. V září přišlo do zemí EU na hlavních migračních tazích 13 900 osob.

V meziročním srovnání se v září snížil příliv migrantů do Itálie přes Středozemní moře o dvě třetiny na 5600. Ve srovnání s letošním srpnem byl ale zaznamenán mírný nárůst, protože se do Itálie dostávají i lidé netradičně i z Turecka, Tuniska či Alžírska. Výrazný pokles je zaznamenán z Libye, jejíž pobřežní stráže již účinně spolupracují s EU na detekci a zadržování migrantů v člunech.

Lídr ČSSD Zaorálek připustil, že by Česko mohlo brzy přijmout euro

Ve srovnání prvních tří čtvrtletí letošního a loňského roku klesl příliv migrantů do Itálie přes centrální část Středozemního moře letos na 104 800, což je o 21 procent méně. Většinou jde o osoby z Nigérie, Pobřeží slonoviny a Guineje.

Naopak o polovinu stouplo meziročně za prvního tři čtvrtě roku množství lidí mířících do EU přes západní Středomoří do Španělska, a to na zhruba 14 800. Většina imigrantů je z Maroka, Pobřeží slonoviny a Alžírska.

Ve východním Středomoří přišlo do Řecka za první tři čtvrtletí 27 400 migrantů, tedy o 84 procent méně než za stejné období loni. V září se do Řecka dostalo 5750 osob, což bylo o pětinu více než v srpnu. Většinou jde o osoby původem ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu.

Související