Katalánský premiér Carles Puigdemont ve čtvrtek opět vyzval španělskou vládu k dialogu. Pokud se jednání neuskuteční, vyhlásí katalánský parlament podle Puigdemonta nezávislost autonomního regionu. Katalánský premiér v dopise předsedovi španělské vlády rovněž vyzval Madrid k zastavení represí, přičemž připomněl zatčení dvou separatistických vůdců z tohoto týdne. Španělská vláda ale už dříve uvedla, že nebude hovořit o ničem, co odporuje ústavě.

"Pokud španělská vláda bude bránit dialogu a bude pokračovat v represích, katalánský parlament může, uzná-li to za vhodné, hlasovat o vyhlášení nezávislosti, o které nehlasoval 10. října," uvedl ve čtvrtek Puigdemont v dopise. Připomněl tak minulé úterý, kdy jako šéf regionálního kabinetu podepsal deklaraci o nezávislosti, ale její platnost okamžitě odložil, aby umožnil dialog.

Španělský premiér dal poté předsedovi katalánské vlády dvě lhůty.

Ta první vypršela v pondělí a Puigdemont se v ní měl jasně vyjádřit, zda už nezávislost vyhlásil, či nikoli.

Druhá lhůta vypršela ve čtvrtek v 10:00 SELČ. Katalánský premiér měl do té doby obnovit v Katalánsku takový stav, který nebude odporovat španělské ústavě.

odtrhne se katalánsko od španělska? vše o referendu na jednom místě

Madrid omezí autonomii Katalánska

Španělská vláda v reakci na čtvrteční dopis katalánského premiéra Carlese Puigdemonta uvedla, že v sobotu zahájí kroky k obnovení ústavního pořádku v Katalánsku, a to na
základě článku 155 španělské ústavy.

Ten umožňuje Madridu po schválení Senátem převzít kontrolu nad autonomním regionem Španělska, pokud správa tohoto regionu porušuje španělskou ústavu.

Sobotní mimořádné zasedání vlády v Madridu ve čtvrtek potvrdil španělský vládní mluvčí Íňigo Méndez de Vigo.

Vyjádřil lítost nad tím, že se katalánská vláda rozhodla pokračovat v odporu.

Mluvčí katalánské vlády Jordi Turull kritizoval rychlou reakci španělské vlády na Puigdemontův dopis; podle něj měl Madrid odpověď připravenou a obsah listu ho vůbec nezajímal. "Netrvalo jim to ani 30 minut," napsal na Twitteru Turull k rychlému zveřejnění španělského prohlášení, které reagovalo na dopis katalánského premiéra. Ten se vyjadřoval ve lhůtě, kterou mu dal předseda španělské vlády a která vypršela ve čtvrtek v 10:00 SELČ.

Převzetí autonomie ale musí schválit Senát, který se k tomu na plenárním zasedání podle španělských médií sejde zřejmě až koncem příštího týdne. Do té doby bude mít katalánský premiér teoreticky další lhůtu převzetí autonomie Madridem předejít.

Šéf EP: Nikdo v Evropě nebude akceptovat nezávislé Katalánsko

Katalánská vláda by neměla vyhlašovat nezávislost, protože nikdo v Evropě nezávislost tohoto španělského autonomního regionu akceptovat nebude.

Prohlásil to v rozhovoru pro španělský rozhlas šéf Evropského parlamentu (EP) Antonio Tajani.

Tajani zopakoval i názor evropských unijních představitelů, že nynější spor Madridu s Barcelonou je španělský, nikoli unijní problém.

Německá kancléřka Angela Merkelová věří v ústavní řešení katalánské krize a francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že čtvrteční summit Evropské unie pošle Španělsku poselství jednoty.

"Bylo by lepší, kdyby katalánská vláda nezávislost nevyhlašovala, protože nikdo s ní (v Evropě) nesouhlasí," řekl ve čtvrtek předseda EP Tajani. Dodal, že nezávislost Katalánska nikdo v Evropě akceptovat nebude a nikdo nebude v této věci stát po boku Katalánska.

Zopakoval dřívější prohlášení některých unijních představitelů, že jde o "španělský problém, nikoli problém EU".

O tom, že EU nebude dělat prostředníka v katalánské krizi, hovořil tento týden například také komisař EU pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici. Také podle něj si problém musí vyřešit Madrid a Barcelona samy.

Tajani se ke Katalánsku vyjádřil v severošpanělském městě Oviedo, kde se má v pátek zúčastnit předávání Ceny princezny asturské. Tu v jedné z kategorií (za svornost) letos dostane EU a kromě Tajaniho ji má z rukou španělského krále převzít předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a předseda Evropské rady Donald Tusk. 

Šéf EP hovořil o Katalánsku v rozhlase ve čtvrtek krátce poté, co tamní premiér pohrozil vyhlášením nezávislosti tohoto regionu.

Merkelová k vyhrocenému vývoji v Katalánsku po příjezdu na unijní summit do Bruselu prohlásila, že věří v řešení krize, které bude vycházet ze španělské ústavy. Podle Macrona summit ukáže jednotu se Španělskem, uvedla AFP.

Související