Sága o katalánské samostatnosti začíná být únavná.

Premiér Carles Puigdemont se měl ve čtvrtek do deseti dopoledne vyslovit, jestli tedy jeho parlament vyhlásil 10. října nezávislost, či nikoliv. Ultimátum mu dala madridská vláda. Což byl z její strany krok, který šlo snadno pochopit. S takovými věcmi přece není radno si zahrávat, kupovat si mlžením čas, nechávat je na půli cesty.

Jenže šéf katalánské vlády poslal do Madridu pár minut před desátou dopis, kde na tu otázku opět neodpovídá, nýbrž vybízí k jednáním, a zároveň varuje, že bude-li pokračovat španělská "represe", může "parlament pokračovat ve svých krocích" a "hlasovat o vyhlášení formální deklarace nezávislosti".

S dávkou sarkasmu by se ta slova dala přeložit: Na nezávislosti trvám, ale oficiálně to je s ní tak, že buď bude, nebo nebude - dost záleží... Ale spíš bude než nebude.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru