Tříhodinový projev, jímž čínský prezident Si Ťin-pching ve středu zahájil 19. sjezd komunistické strany mladé Číňany možná zcela nezaujal. O to více mu však "tleskají" prostřednictvím nové aplikace, která sklízí úspěch na čínském internetu. Informovala o tom agentura AP.

Internetový gigant Tencent, který vyvinul v Číně nejpopulárnější komunikační aplikaci, nešifrovaný WeChat, uvedl tento týden novou hru. Jejím cílem je za 19 sekund co nejvíce aplaudovat prezidentovi Si. Uživatelé frekvenci určují jednoduše klepáním na dotykovou obrazovku.

Za pouhé tři dny se hra dočkala 1,2 miliard opakování - hráči si svá skóre sdílejí na sociálních sítích a vyzývají k jejich překonání své přátele.

Očekává se, že Si na sjezdu výrazně upevní svou moc. Reportáž BBC ukázala, že nejmocnější muž Číny vizuálně ovládl celý Peking prostřednictvím propagandistických nápisů a digitálních billboardů.

Čínský prezident v projevu mimo jiné vyzdvihl úspěch tažení proti korupci. Zdůraznil rovněž, že Peking usnadní přístup zahraničním investorům a rozhodující roli v čínské ekonomice budou hrát tržní síly. V neposlední řadě zdůraznil, že země nesleví z politiky jedné Číny. Nezvykle otevřeně probral i hospodářské a sociální problémy: příjmovou nerovnost, problémy s nezaměstnaností, nedostatečnou vzdělaností či zdravotní péčí.

Související