Pozornost celého světa se několik posledních týdnů soustředí na dění v Katalánsku a tamní spor mezi Barcelonou a Madridem o nezávislost. Mezitím ale tuto neděli proběhne referendum o posílení autonomie ve dvou bohatých italských regionech, Lombardii a Benátsku.

Na rozdíl od Katalánska se ale jedná o hlasování, které ústava povoluje. Není ale právně závazné. Přesto může mít velký dopad na celou Itálii. "Čím více lidí ale bude hlasovat, tím větší vyjednávací moc budu mít," slibuje Roberto Maroni, který stojí v čele Lombardie.

"A čím větší vyjednávací moc budu mít, tím více peněz dokážu dostat zpět domů," dodal. Na severu Itálie je hluboce zakořeněno přesvědčení, že bohatší část země doplácí na mnohem chudší jih. A to chtějí oba regiony změnit.

Nejsme jako Katalánsko

Jak Lombardii, tak i Benátsko vede protiimigrační a euroskeptická Liga Severu. Její člen Maroni z Lombardie tvrdí, že region každoročně do Říma "posílá" o 54 miliard eur více, než pak dostane zpět. A toto číslo chce srazit na polovinu. Současně požaduje více autonomie také v dalších otázkách, a to například co se týká migrace, bezpečnosti nebo životního prostředí.

V otázce migrace Maroni prosazuje, aby z Itálie byli deportováni všichni migranti, kteří nebudou mít podepsanou pracovní smlouvu. Do budoucna by rád získal pravomoci v tomto duchu jednat právě v Lombardii, upozorňuje list Financial Times.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.