Španělská vláda převezme částečnou kontrolu nad doposud autonomním Katalánskem s cílem tam obnovit ústavní pořádek a uspořádat nové volby do tamějšího regionálního parlamentu. Oznámil to v sobotu v přímém televizním přenosu španělský premiér Mariano Rajoy po mimořádném zasedání ústřední vlády v Madridu. Premiér Katalánska Carles Puigdemont to označil za nejhorší útok od dob diktátora Franka.

S podporou španělského Senátu, ve kterém má vládní Lidová strana převahu, hodlá ústřední vláda sesadit katalánský regionální kabinet v čele s jeho předsedou Carlesem Puigdemontem. Také podle Rajoye chce částečně omezit působnost regionálního parlamentu, například nejmenovat do jeho předsednictví členy sesazené vlády, jejíž povinnosti převezme náhradní administrativa.

Povinnosti kabinetu převezmou v zásadě ministři v Madridu "na tak dlouho, dokud bude trvat mimořádná situace". Podle Rajoye se ještě musí vláda v Madridu rozhodnout, zda nejmenuje místo katalánské vlády prozatímní správu.

Španělský ministr zahraničí Alfonso Dastis v neděli vyslovil naději, že obyvatelé Katalánska budou ignorovat pokyny regionálního vedení, pokud ústřední vláda v Madridu přistoupí k pozastavení autonomie regionu. Člen ústřední vlády se tak vyjádřil v pořadu BBC.

Madrid se podle něho snaží obnovit právní řád, ústavu, ale i katalánské zákony. Ústřední vláda chce prý ustanovit správu, která bude řídit každodenní záležitosti Katalánska podle katalánských zákonů a norem.

"Doufám, že všichni budou ignorovat veškeré pokyny, které budou chtít vydat, protože k tomu nebudou mít zákonné pravomoci," prohlásil Dastis.

Katalánští separatisté označili rozhodnutí ústřední vlády v Madridu za státní převrat a nástup totalitarismu. Katalánský premiér Carles Puigdemont to označil za "nejhorší útok" proti Katalánsku od dob diktatury Franciska Franka. Dále ve svém vystoupení řekl, že Katalánci nemohou opatření španělské vlády akceptovat. Rozhodnutí Rajoyovy vlády podle něj odporuje principům právního státu.

Puigdemont označil Rajoyův pokus Katalánsko "ponížit" za "útok proti demokracii". Podle agentury AP skrytě pohrozil vyhlášením nezávislosti a vyzval poslance katalánského parlamentu, aby se tlaku Madridu nepodvolili. Chce svolat katalánský parlament, aby opatření Madridu probral a reagoval na něj.

"Pojďme dnes, více než kdy jindy, bránit demokracii a občanská a politická práva," reagoval na Twitteru katalánský vicepremiér Oriol Junqueras. Politik ze separatistické Republikánské levice Katalánska (ERC) přislíbil účast na plánované demonstraci v Barceloně a "postavit se tak totalitarismu".

Předsedkyně ERC Marta Rovirová prohlásila, že Rajoyovy kroky představují "státní převrat", který má za cíl rozdrtit katalánskou samosprávu a její tužbu odtrhnout se od Španělska.

Rajoy: Nezbavujeme Katalánsko autonomie

Rajoy tvrdil, že tím Katalánsko nezbavuje autonomie, ale že mají být sesazeni jen představitelé, kteří porušili zákony. Předčasné volby v regionu by se měly konat do šesti měsíců, případně i dříve. Podle Rajoye je cílem těchto opatření obnovit také národní sounáležitost mezi obyvateli regionu a zbytku Španělska. Také má být zajištěna "neutralita institucí v Katalánsku, sociální péče a hospodářský růst i práva a svobody všech Katalánců".

Vláda tak chce s pomocí Senátu, který o její žádosti bude jednat a hlasovat v pátek, aktivovat článek 155 španělské ústavy, což doposud žádná jiná vláda za čtyři desítky let španělské demokracie neudělala.

"Vláda měla mnoho příležitostí uplatnit článek 155 dříve, ale raději jednáme obezřetně, odpovědně a se zdravým rozumem, snažíme se, aby došlo k nápravě," řekl španělský premiér. Dodal, že už kabinet nemůže udělat nic moc horšího, než čeho se dopustilo katalánské vedení.

"Nebylo naším přáním ani naším úmyslem použít článek 155. Děláme to proto, že žádná vláda, žádná demokratická země nemůže přijmout, aby se ignoroval, porušoval či měnil zákon," upozornil Rajoy, který připomněl, že k sobotnímu kroku získal podporu opozičních socialistů.

Španělský král Felipe VI. v pátek večer oznámil, že stát se dokáže vyrovnat s "nepřijatelným pokusem o odtržení", a to ráznými kroky "jeho legitimních demokratických institucí", uvedla agentura AFP. "Nechceme se vzdát toho, co jsme postavili společně," řekl král.