Ruská policie v úterý v Moskvě zadržela sedm lidí, kteří protestovali proti premiéře kontroverzního historického velkofilmu Matilda. Snímek líčí milostný román posledního ruského cara Mikuláše II. s petrohradskou baletkou Matildou Kšesinskou.

Podle agentury TASS se incident stal u kina Říjen na třídě Nový Arbat, kde byli protestující zadrženi pro narušení veřejného pořádku a odvezeni na policejní oddělení. Jedna z demonstrantek třímala transparent s nápisem "Ruce pryč od posvátného cara!".

Naopak bez jakýchkoliv incidentů se v noci na úterý v Petrohradě konala ostře sledovaná premiéra filmu v Malém sále Mariinského divadla, který střežily silné policejní oddíly. Seznam pozvaných hostů organizátoři do posledních chvíle tajili. Řada herců titulních rolí se na premiéru z obav o svou bezpečnost nedostavila.

Kvůli filmu o caru Mikuláši II. ruský premiér Medveděv kritizuje cenzuru umění

Dílo režiséra Alexeje Učitěle vyvolalo v Rusku vášnivé spory ještě dlouho před premiérou. Kritici z řad konzervativních duchovních, monarchistů a ruských nacionalistů označovali film za rouhačský, protože cara a jeho rodinu, zavražděné bolševiky, ruská pravoslavná církev prohlásila za svaté. Tažení proti filmu vedla ruská poslankyně Natalja Poklonská, podle níž Učitělův film špiní památku ruského vladaře a uráží věřící.

Přímé výhrůžky tvůrcům filmu adresovali zfanatizovaní aktivisté náboženské skupiny Křesťanský stát - Svatá Rus. Petrohradské ateliéry, kde film vznikal, podpálili neznámí žháři. Stejný osud potkal kino v Jekatěrinburgu, které slíbilo dílo uvést. Několik sítí velkokin z obavy o bezpečnost návštěvníků Matildu stáhlo z programu. Do distribuce má film přijít ve čtvrtek.

Kreml zaujal ve sporu neutrální stanovisko, ministerstvo kultury dalo projektu zelenou s tím, že na obsahu díla neshledává nic závadného.

Učitěl před slavnostním uvedením filmu v Mariinském divadle oznámil, že mnozí z jeho spolupracovníků odmítli na premiéru po sérii incidentů přijet. Nedostavil se německý herec Lars Eidinger, který se zhostil role Mikuláše II., polská herečka Michalina Olszańská, obsazená do role Kšesinské, pozdravila petrohradskou premiéru z videozáznamu.

Před premiérou se před Mariinským divadlem shromáždila skupina zvaná Carský kříž, jejíž členové se modlili a na transparentech označovali film za pomluvu ruské minulosti.

Související