Být to na vedení sociální demokracie, rozhodně by se poslancem za tuto stranu nestal. Však s ním špičky ČSSD nepočítaly ani na přední místa kandidátek.

Přesto Roman Onderka, který osm let řídil Brno jako primátor, sedí v nevlídném podzimním počasí v centru Prahy před hotelem Marriott. Pije espreso a upozorňuje, že za chvíli jej čeká další program − zasedání poslaneckého klubu. K překvapení mnohých nechybí mezi pouhými patnácti poslanci ČSSD, kteří "přežili" volební debakl strany v říjnových parlamentních volbách a byli zvoleni.

"Jsem přesvědčený, že vedení vůbec nechtělo, abych se dostal do sněmovny. Vždyť já se nakonec dostal alespoň na 6. místo jihomoravské kandidátky, až když odstoupil Jeroným Tejc. Jinak se uvažovalo, že budu na jedenáctém nebo ještě horším místě," vzpomíná Onderka bývalého poslance a stranického spojence, který se rozhodl nakonec nekandidovat.

Onderka zároveň odmítá, že by jakýmkoliv způsobem prožíval dramatické sčítání hlasů, kdy o jeho zvolení rozhodlo sedm desítek voličů. Díky nim získal celkem 3098 preferenčních hlasů a poskočil na druhé místo hned za lídra Bohuslava Sobotku.

Toho Sobotku, kterého v minulosti často kritizoval a těsně po parlamentních volbách v roce 2013 navrhoval na předsednictvu, aby rezignoval na místo šéfa strany − v čemž ho podpořil například tehdejší hejtman Michal Hašek. Teď bude muset Onderka se Sobotkou ve sněmovně nějakým způsobem spolupracovat.

"Neříkám, že se Slávkem se milujeme nebo že mě má strašně rád, to ne. Ale voličům ČSSD jsme slíbili, že pro ně budeme pracovat, a nedovedu si představit, že bychom to nedělali," avizuje Onderka. Netají se přitom kritikou politiky, kterou Sobotka jako premiér a šéf strany prováděl.

"Kroky, které jsme učinili na úrovni vlády a ČSSD za poslední čtyři roky, z nás udělaly nevěrohodnou stranu. Lidé nám nerozuměli," míní a podrobně popisuje, co podle něj dělalo vedení špatně. Za první chybu označuje už to, že se Sobotka rozhodl jít v roce 2013 do vlády s hnutím ANO a Andrejem Babišem.

Na půdě ČSSD mu zase vyčítá podíl na "likvidaci" různorodých názorových proudů. Jak známo, do vedení ČSSD byli na přání Sobotky zvoleni jen jemu blízcí lidé.

"Výměna za Luboše Zaorálka, který předvolební kampaň opravdu odpracoval, už nemohla situaci ČSSD zachránit," soudí.

K oslabování sociální demokracie ale přispěl také Roman Onderka. Bylo to evidentní v komunálních volbách v roce 2014, kdy nad ČSSD vyhrálo v Brně hnutí ANO, byť nevelkým rozdílem. Onderka se tak ocitl se sociální demokracií v opozici a nenavázal na předcházející slavné časy, kdy vedl od roku 2006 druhé největší město jako primátor. Příčin prohry bylo určitě více, patřilo mezi ně ale patrně i to, že předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková označila za nevyhovující jeho bakalářskou práci.

Když uslyší Onderka dotaz přímo na to, jak to s jeho prací bylo ve skutečnosti, odpovídá, že "určitě neměla kvalitu, jakou bych si představoval a na kterou bych měl čas jako normální student po střední škole".

Jakékoliv úmyslné pochybení nebo domluvu s vedením Vysoké školy Karla Engliše ale popřel. "To na mě ani nezkoušejte. Bakalářskou práci jsem odevzdal a obhájil," prohlásil důrazně.

Většina jeho vět se ale týká budoucnosti. Mluví o tom, jak by strana měla odejít do opozice, sjednotit se a získávat zpět důvěru voličů. Přimlouvá se za to, aby ve straně byly různé názorové proudy, které by dokázaly oslovit široké spektrum veřejnosti. Jestli se on bude ucházet o místo ve vedení, není jasné, něco takového nepotvrzuje ani nevylučuje.

"Předsedu by měli volit všichni členové ČSSD. Co nejdříve to bude možné," navrhuje, ale jméno svého favorita neprozradí.

Bez jasné odpovědi nechává i poslední otázku − kde pracoval, než jej letos sociální demokraté dosadili do dozorčí rady státní firmy ČD Cargo.

"Byl jsem v manažerské pozici v marketingové firmě, která nemá dotace od města ani kraje," odpovídá. Jaké firmě? "Do některých osobních věcí nebudu nikoho pouštět," odpovídá rezolutně a zapaluje si další cigaretu.