Senátoři za Demokratickou stranu v úterý v Kongresu navrhli zákon, který by hlavě státu zakázal zasadit z vlastní vůle první jaderný úder Severní Koreji. Návrh se objevil jen několik dní před cestou Donalda Trumpa do Asie, kde má navštívit i Korejský poloostrov.

Zákon má Trumpovi a jakémukoliv jeho následníkovi zamezit v tom, aby jako první bez souhlasu Kongresu zaútočil na KLDR jadernou zbraní a aby na takový útok čerpal peníze z federálního rozpočtu. Podmínkou zasazení jaderného úderu je rovněž předchozí útok severokorejského režimu na Spojené státy.

"Obávám se, že prezident by ve svém nadšení nedbal na stanovisko poradců," komentoval návrh demokratický senátor Chris Murphy. Znepokojení nad prezidentovými slovními útoky proti KLDR vyjádřili i někteří republikánští senátoři, žádný se ale podle agentury Reuters k návrhu demokratů nepřipojil.

Republikáni mají převahu v obou parlamentních komorách a podle Reuters nelze očekávat, že hlasování o návrhu připustí. Není prý ale vyloučeno, že návrh se stane "přílepkem" některého z klíčových zákonů, jejichž schválení je pro chod státu nezbytné. Údajně by mohlo jít o zákon o státním rozpočtu.

Trump v pátek odletí na Havaj, kde navštíví velení americké tichomořské flotily a přístav Pearl Harbor. Pak odjede na návštěvu Japonska, Jižní Koreje, Číny, Vietnamu a Filipín. Demilitarizovaná zóna mezi KLDR a Jižní Koreou, kde letos pobývali viceprezident Mike Pence i šéf diplomacie Rex Tillerson, podle informací Bílého domu do návštěvy zařazena není.

Související