Sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont, který je od pondělí v Bruselu, se bude bránit vydání do Španělska, pokud o takový krok španělská justice Belgii požádá. Podle agentury Reuters to sdělil Puigdemontův belgický právník Paul Bekaert.

Španělská justice si Puigdemonta a 13 členů jeho bývalého kabinetu předvolala na čtvrtek k výslechu.

Všem hrozí kvůli úsilí o odtržení Katalánska od Španělska zatčení, jak už se stalo v případě dvou vůdců katalánských separatistických organizací.

odtrhne se katalánsko od španělska? vše o referendu na jednom místě

Podle Bekaerta, který v minulosti proti vydání do Španělska hájil členy baskické teroristické skupiny ETA, je vysoce nepravděpodobné, že by se Puigdemont ve čtvrtek před soudem objevil.

"Neřekl mi to, ale vzhledem k situaci si nemyslím, že se v následujících týdnech vrátí do Španělska," prohlásil Bekaert podle vlámské televize VRT.

Bekaert rovněž připustil, že případnému vydání bude těžké zabránit.

Podle jeho názoru bude zřejmě chtít Španělsko Puigdemonta stíhat pro "politický zločin", na což je belgická justice citlivá a v minulosti hledané osoby pro tento důvod odmítala vydat.

Španělsko ale může využít takzvaného evropského zatykače, který podle norem Evropské unie garantuje stíhaným osobám veškerá práva na spravedlivý soud. To by Bruselu mohlo stačit.

Puigdemont je nyní v Bruselu s pěti členy svého kabinetu, který minulý týden ústřední vláda v Madridu odvolala. Zbytek katalánské vlády, včetně dvou ministrů, kteří s ním zavítali do Bruselu a pak se vrátili zpátky, je v Barceloně.

Podle španělských médií mohou být vydány zatykače na základě obvinění španělské prokuratury mimo jiné ze vzpoury.

Tyto zatykače jsou vydány na členy katalánského vedení už od pátku, a to nezávisle na tom, zda se výslechu kdokoli z nich zúčastní či nikoli. Pro všechny, včetně Puigdemonta, by to podle agentury Reuters znamenalo, že by se nemohli účastnit předčasných voleb do katalánského regionálního parlamentu, které Madrid stanovil na 21. prosince.

V případě odsouzení hrozí katalánským separatistům v krajním případě až 30 let vězení.

Puigdemont v úterý v Bruselu řekl, že k návratu do Španělska by potřeboval "garance" spravedlivého procesu ze strany Madridu. Neupřesnil, jak dlouho se hodlá v Bruselu zdržet.

Kromě členů sesazené katalánské vlády je předvoláno na čtvrtek do Madridu tentokrát španělským Nejvyšším soudem k výslechu také vedení rozpuštěného katalánského parlamentu.

komentář teodora marjanoviče: Katalánský kapitán utekl jako první

Jde o šest osob, včetně sesazené předsedkyně parlamentu Carme Forcadellové.

Zmocněnec madridské ústřední vlády v Katalánsku Enric Millo v úterý oznámil, že navzdory výzvám separatistů bojkotovat převzetí kontroly nad regionem Madridem vše funguje normálně.

"Jen dokazují, že jsou (zhruba 200 000 pracovníků katalánských úřadů) pracovníky státní správy, kteří respektují zákony a demokracii," prohlásil Millo. Podle něho bylo v posledních čtyřech dnech propuštěno jen zhruba 150 spolupracovníků katalánského vedení.