Nejlepší českou univerzitou zůstává podle nedávno zveřejněného žebříčku U. S. News Best Global Universities Ranking s poměrně velkým náskokem Univerzita Karlova v Praze. Mezi tisícovku nejlepších vysokých škol na světě se letos dostalo celkem šest tuzemských zástupců. Nejlepší univerzitou na světě je podle žebříčku Harvardova univerzita ve Spojených státech.

Žebříček vychází z dat analytické společnosti Clarivate Analytics a nově srovnává celkem 1250 vysokých škol z celého světa oproti loňským 750. Univerzita Karlova v Praze se jako nejlepší český zástupce umístila na 196. místě. Druhou nejlepší tuzemskou vysokou školou je České vysoké učení technické (ČVUT), které obsadilo 410. příčku. Na 479. místě skončila Univerzita Palackého v Olomouci, a stala se tak třetí nejlepší českou univerzitou v žebříčku.

Do první tisícovky nejlepších vysokých škol se dostaly ještě brněnská Masarykova univerzita (543. místo), Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích (868. místo) a Vysoké učení technické v Brně (994. místo).

Hodnocení po roce znovu opanovala trojice škol ze Spojených států. Na prvním místě se umístila Harvardova univerzita následovaná Massachusettským technologickým institutem a Stanfordovou univerzitou v Kalifornii. Do první desítky se dostaly univerzity výhradně z anglosaských zemí. Kromě amerických se do ní propracovaly pouze dvě britské: Oxford a Cambridge.

Související