Americká federální prokuratura ve středu obvinila Uzbeka Sajfulláha Saipova kvůli úternímu útoku v New Yorku z terorismu a dalších trestných činů. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Při útoku spáchaném automobilem přišlo o život osm lidí a dalších 11 utrpělo zranění. Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa by měl Saipov dostat trest smrti. Trump to napsal na sociální síti Twitter.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) mezitím sdělil, že v souvislosti s útokem zjišťuje informace o další osobě. V oznámení úřad uvádí, že veřejnost žádá o pomoc při hledání 32letého Mukhammadzoira Kadirova, který se stejně jako Saipov narodil v Uzbekistánu. Důvod, proč se po něm pátrá, ale sdělen nebyl.

Saipov v úterý sjel pronajatou dodávkou na newyorskou stezku pro pěší a cyklisty a cestou srážel lidi. Prokuratura ho ve čtvrtek podle agentur obvinila z poskytování materiální podpory teroristické skupině, z násilného trestného činu, při němž byli zabiti lidé, a ze zničení motorových vozidel.

Po útoku v New Yorku chce Trump zpřísnit imigrační pravidla

V obvinění se také uvádí, že Saipov, kterého jeden z policistů postřelil do břicha, při výslechu v nemocnici řekl, že se nechal inspirovat teroristickou organizací Islámský stát (IS).

Na zločin se prý připravoval téměř celý rok a Halloween si jako den útoku zvolil v předpokladu, že v ulicích bude více lidí. Podle svých slov plánoval útok původně provést na Brooklyn Bridge v New Yorku. Údajně chtěl také na auto, které použil k útoku, vyvěsit vlajku IS. Ze záměru však ustoupil, protože na sebe nechtěl upoutat zbytečnou pozornost.

Saipov se objevil u soudu, aby si vyslechl obžalobu z terorismu

Uzbek Sajfulláh Saipov se ve čtvrtek nečekaně objevil u federálního soudu na Manhattanu, aby si vyslechl obžalobu z terorismu, kterou proti němu podle médií nedlouho předtím vznesla prokuratura. 

Do budovy Uzbek přijel na kolečkovém křesle s pouty na rukou a na nohou. Nebylo přitom jisté, zda se před soudem už nyní objeví, vzhledem k tomu, že byl postřelen policistou do břicha a vyšetřovatelé ho vyslýchali v nemocnici.

Prokuratura Saipova podle agentury AP obžalovala z poskytování materiální podpory teroristické skupině, z násilného trestného činu, při němž byli zabiti lidé, a ze zničení motorových vozidel.

V obžalobě se kromě jiného uvádí, že Saipov přiznal, že útok plánoval rok a že chtěl zabít co nejvíce lidí. Prohlásil také, že "se cítí dobře ohledně toho, co udělal".

Související