Spojené státy jsou úhlavním nepřítelem Íránu a Teherán nikdy nepodlehne tlaku Washingtonu ohledně jaderné dohody. Ve vysílání íránské televize to ve čtvrtek řekl duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Vztahy mezi Íránem a USA se v posledních týdnech vyostřily, když americký prezident Donald Trump odmítl Kongresu potvrdit, že Írán jadernou dohodu z roku 2015 dodržuje. Kongres teď musí rozhodnout, zda Spojené státy proti Íránu opět zavedou sankce.

Írán podepsal jadernou dohodu se šesti světovými mocnostmi za vlády Trumpova předchůdce Baracka Obamy. Teherán se v dohodě zavázal, že omezí svůj jaderný program výměnou za zrušení s ním spojených hospodářských sankcí. Prezident Trump nicméně dohodu dlouhodobě kritizuje a tvrdí, že je nejhorší, jakou USA kdy podepsaly.

"Amerika je naším největším nepřítelem. Nikdy se nesmíříme s jejich šikanou ohledně jaderné dohody," řekl Chameneí.

Chameneího kritika Spojených států neustala ani po podpisu dohody v roce 2015. Duchovní vůdce tehdy řekl, že nevraživost mezi USA a Íránem, která panuje od íránské islámské revoluce v roce 1979, bude pokračovat navzdory jaderné dohodě.

Írán a Spojené státy přerušily diplomatické styky krátce po revoluci, když íránští militantní studenti zaútočili na americkou ambasádu v Teheránu a zadrželi na 444 dní jako rukojmí 52 Američanů. Někdejší budova americké ambasády v Teheránu dnes slouží jako muzeum. Zatímco někteří expozici označují za odstrašující příklad íránské protiamerické a antisemitské propagandy, podle jiných muzeum dokládá "pravou tvář americké demokracie".

Související