V Katalánsku, které v posledních týdnech zažívá četné demonstrace kvůli separatistickým snahám jeho bývalé vlády a odvetným krokům Madridu, se ve středu koná generální stávka. Vyhlásila ji Konfederace katalánských svazů (CSC), která sdružuje zaměstnance různých odvětví, včetně veřejné správy, školství či zdravotnictví.

Demonstranti zablokovali některé silnice na severovýchodě Španělska. Kvůli stávce, kterou vyhlásila část katalánských odborů, jsou neprůjezdné i některé trasy do Francie. Podle katalánských úřadů je doprava ochromena na asi 60 místech a problémy byly i na hlavní barcelonské třídě Diagonal.

Tisíce lidí v poledne přišly na hlavní barcelonské náměstí, aby protestovaly proti věznění separatistických politiků. Demonstrace se konala před sídlem regionální katalánské vlády na výzvu separatistických organizací Katalánské národní shromáždění (ANC) a Ómnium. Lidé s katalánskými vlajkami provolávali heslo Svoboda na podporu deseti vězněných. Zástupce ANC Agustí Alcoberro řekl k davu, že zatčení těchto lidí je "útokem na demokracii a ponížením" Katalánců. V poledne se konaly podobné demonstrace také v dalších městech a nové protesty jsou znovu svolány na 18:00 SEČ.

Ráno protestující zablokovali několik silnic včetně dálnice severně od Girony (španělsky Gerony), což je hlavní trasa spojující Španělsko s Francií. Ochromena je i dálnice mezi Barcelonou a Madridem. Stávka se projevila i na železnici, protože rychlovlak, který byl na trase Barcelona-Lyon a do Lyonu měl dorazit po poledni, se musel vrátit.

Na některých zablokovaných místech se objevili lidé s transparenty vyzývajícími k propuštění vězněných separatistů. V Gironě několik set lidí prorazilo policejní kordon a postupovali na koleje, aby přerušili železniční dopravu.

Oficiálním důvodem je protest proti nízkým platům a špatným podmínkám na trhu práce. Dva velké odborové svazy oznámily, že se ke stávce nepřipojí, ale na poledne a na šestou hodinu večer svolaly manifestace.

odtrhne se katalánsko od španělska? vše o referendu na jednom místě

Ze zákona by i v době stávky měly být zajištěny minimální služby, zejména ve zdravotnictví a školství.

Zcela normálně by měly fungovat zdravotní pohotovosti. Veřejná doprava má být ve večerní špičce zajištěna z 50 procent a v ostatních hodinách nejméně z 25 procent. Omezena by takto měla být například tramvajová doprava v Barceloně. Ostatní veřejná doprava v katalánské metropoli, včetně autobusů na letiště, má být podle deníku La Vanguardia omezena na polovinu spojů.

Konání stávky, k níž se připojily například i některé studentské organizace či největší školské odbory, nebylo do poslední chvíle jasné. Teprve v úterý večer zamítl katalánský Nejvyšší soud stížnost zaměstnavatelského svazu, který požadoval zablokování stávky kvůli jejím údajně politickým důvodům. Stávku podporují totiž i separatistické organizace Katalánské národní shromáždění, Ómnium či Asociace starostů za nezávislost.

Obdobná stávka se v Katalánsku konala také 3. října. Ve srovnání s ní je podle mnoha svědků účast tentokrát minimální. Podle barcelonské prefektury se k ní připojilo málo lidí. "Je to velmi klidné," řekla obyvatelka Barcelony Conchita Cosiallsová. Servírka z jedné restaurace prohlásila, že "třetího října bylo všechno zavřené, teď jsou to jenom dva podniky".

Stávka se koná krátce poté, co Madrid koncem října převzal přímou správu nad Katalánskem a co španělská prokuratura obvinila sesazenou katalánskou vládu a vedení rozpuštěného katalánského parlamentu ze vzpoury.

Několik exministrů je kvůli tomu ve vyšetřovací vazbě.

Související