V Saúdské Arábii byly v rámci protikorupčního tažení zatčeny další osoby. Stejně jako v předchozím případě jsou mezi nimi vysocí političtí představitelé i podnikatelé. Podle agentury Reuters se už ve vazbě ocitly desítky lidí. Obavy o dopad tohoto tažení se projevují na burze, která hlásí další ztráty.

Mezi zatčenými jsou i členové královské rodiny. Poprvé se informace o zatčení 11 princů objevily v sobotu. Jsou obviněni z praní špinavých peněz, úplatkářství, vydírání a zneužívání veřejných pozic k soukromému obohacování. Mezi prvními zadrženými byl synovec současného panovníka princ Valíd bin Talál.

Saúdskoarabský zdroj, na nějž se odvolala agentura Reuters, tvrdí, že v další vlně se ocitli lidé z okruhu zesnulého korunního prince a bývalého ministra obrany prince Sultána bin Abdal Azíze. Je bratrem krále Salmána a korunním princem byl v letech 2005 až 2011, kdy zemřel.

Mnoho občanů království čistku vítá jako vypořádání se se zloději, kteří kradli ze státních peněz. Americký prezident Donald Trump o zadržených řekl, že "svou zem dojili mnoho let". Na Západě se ale ozývají obavy z možného dopadu na nepřehlednou politiku hlavního ropného vývozce.

Na rijádské burze ve středu pokračoval propad. Hlavní index spadl po půlhodině obchodování o jedno procento, ještě více spadly akcie podniků spojených ze zatčenými.

Korunní princ Mohamed bin Salmán a centrální banka se v úterý snažili obavy trhu rozptýlit tvrzením, že cílem opatření jsou jednotlivci, jimž byla zmrazena bankovní konta, ale mezinárodní společnosti, a to i ty, v nichž mají podíl vyšetřované osoby, se zásahu nemusí obávat.

Mezi těmi, kdo mají zmrazená konta, je i vnuk zakladatele země krále Abdal Azíze a synovec současného krále Salmána princ Mohamed bin Najíf a jeho příbuzní. Mohamed byl v minulosti korunním princem i ministrem vnitra.

Centrální banka od neděle neustále rozšiřuje seznam osob se zmrazenými konty. Podle zdroje Reuters jsou další jména připojována téměř po hodinách a na seznamu je jich už asi 1700, zatímco v úterý se hovořilo o 1500 kontech.

Související