Další člen britské vlády možná opustí premiérku Theresu Mayovou v době vyjednávání o odchodu země z Evropské unie. Britská média spekulují o odvolání ministryně pro mezinárodní rozvoj Priti Patelové. Ministryně za zády premiérky Mayové jednala s izraelskými politiky, včetně předsedy vlády Benjamina Netanjahua. Porušila tím pravidla pro vládní ministry.

Kauza by mohla již tak křehkou vládu Theresy Mayové ještě více oslabit. Premiérka, která se potýká ještě s dalšími problémy, možná bude muset svou ministryni vyměnit v době, kdy vyjednává o odchodu země z Evropské unie. Další kolo rozhovorů o brexitu proběhne už 9. a 10. listopadu. Minulý týden už z vlády odešel ministr obrany Michael Fallon v souvislosti se skandálem kolem sexuálního obtěžování. Fallon byl pro Mayovou významnou oporou při jednáních se zástupci Evropské unie.

Patelová o svých aktivitách neinformovala ani ministerstvo zahraničí, to je povinnost každého ministra před vedením oficiálních jednání v zahraničí. Patelová původně tvrdila, že ministr zahraničí Boris Johnson o jednáních věděl. Následně své vyjádření doplnila v tiskové zprávě tak, že Borise Johnsona sice o jednáních informovala, ale až následně.

Patelová se sešla s některými předními izraelskými politiky během své letní dovolené v Izraeli. Podle BBC se za tato setkání v pondělí omluvila premiérce Mayové. Deník The Sun ale ve středu informoval o dalších utajovaných setkáních ze září tohoto roku. List Guardian informoval, že existuje také podezření, že Patelová navštívila Golanské výšiny. Ty jsou dodnes sporným územím mezi Izraelem a Sýrií a mezinárodní společenství včetně Velké Británie neuznává izraelskou kontrolu nad územím.

Patelová podle BBC ve středu předčasně ukončila svou oficiální návštěvu do Ugandy, kam odletěla v úterý, a je na cestě zpět do Velké Británie. Mayová zřejmě po návratu Patelovou odvolá, uvedl list Guardian. “Patelová už včera v noci vypadala, jako že je na cestě ven, po odhalení dalších tajných setkání už to je skoro nevyhnutelné,” napsala ve středu na Twitteru politická zpravodajka BBC Lauren Kuenssbergová.

Někteří ministři a poslanci Patelovou obvinili, že se snaží získat si přízeň bohatých proizraelských dárců, kteří by mohli financovat její potenciální budoucí kampaň. Ministryně dlouhodobě vyjadřuje svou podporu Izraeli, na srpnových jednáních ji doprovázel Lord Polak, čestný předseda lobbistické organizace Konzervativní přátelé Izraele.