Španělský Nejvyšší soud v pátek nařídil propuštění bývalé předsedkyně katalánského parlamentu Carme Forcadellové z vazby, do které ji poslal ve čtvrtek večer. Nové rozhodnutí soud učinil poté, co obdržel kauci ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu korun), informoval list El País. Forcadellová a další členové vedení katalánského parlamentu jsou obviněni ze vzpoury.

Forcadellová strávila noc ve vazební věznici Alcalá Meco poblíž města Alcalá de Henares severovýchodně od Madridu. Kdy přesně by měla být propuštěna, soudce neuvedl. Do vazební věznice podle něj ale už vyrazil zástupce soudu, který bývalou předsedkyni katalánského parlamentu informuje o podmínkách kauce. Ty zahrnují mimo jiné odevzdání pasu a nutnost hlásit se jednou týdně soudu.

Katalánsko

Forcadellová patří k šestici politiků z vedení katalánského parlamentu, kteří stanuli před Nejvyšším soudem kvůli snahám o nezávislost regionu na severovýchodě Španělska. Za vzpouru jim hrozí až 25 let vězení.

Další čtyři členové parlamentního vedení Lluís María Corominas, Lluís Guinó, Anna Simóová a Ramona Barrufetová byli na svobodu propuštěni už ve čtvrtek, soud jim stanovil kauci ve výši 25 tisíc eur na osobu (640 tisíc korun). Poslední člen sesazeného vedení Joan Josep Nuet, který v parlamentu hlasoval proti vyhlášení nezávislosti, byl ponechán na svobodě bez kauce či jiných podmínek.

Ve čtvrtek Forcadellová i ostatní Nejvyššímu soudu tvrdili, že nezávislost schválená katalánským parlamentem 27. října má pouze symbolický charakter a žádnou právní platnost.

Kvůli údajné vzpouře je stále ve vazbě osm členů katalánské vlády, kterou odvolal centrální kabinet v Madridu. Její bývalý předseda Carles Puigdemont a čtyři další ministři uprchli do Belgie a bojují proti svému vydání do vlasti.

Související