Odlišné daňové systémy v Evropské unii vytvořily cestičky pro vyvádění peněz fyzicky ven. "Dokud v EU nedosáhneme sladění přímých daní, což je cesta na roky, možná desetiletí, bude vždy existovat nějaká cestička k vyvádění zisku," říká Lukáš Eisenwort, daňový poradce a partner ve společnosti EK Partners, s.r.o. o aktuálním tématu odhalených dokumentů o ukrývání majetku v daňových rájích známém jako Paradise Papers.

Jak je to se zákonností aktivit, které vycházejí v kauze Paradise Papers najevo?

Zatím jsem neviděl žádné konkrétní dokumenty, takže to mohu těžko hodnotit. Ze zveřejněných informací se zatím jeví, že v některých případech mohlo jít i o krácení daní, ale převážně se jednalo o opatření s cílem utajit vlastnickou strukturu. Pokud jde o využívání zákonných možností snížení své daňové povinnosti, je na každém daňovém poplatníkovi, jak se k tomu postaví. Investoři nechtějí být vidět za svými investicemi, což je podle mého názoru úplně legitimní důvod využívání off-shoru. Na druhou stranu anonymizace politiků a veřejných činitelů podle mého názoru v pořádku není.

Je podle vás v pořádku, že mezinárodní společnosti typu Apple a Nike, které se prezentují jako společensky odpovědné, vyvádějí své zisky do daňových rájů?

Tyto korporace využívají mezer v zákonech, což je možná nemorální, ale na druhou stranu jak americké soudy, tak ty české v minulosti uvedly, že daň je nákladová položka, a je naprosto pochopitelné, že se ji každý snaží minimalizovat, jestliže k tomu zákon vytváří podmínky. Pokud bychom někde měli hledat chyby, tak to jsou chyby v tom, že to náš systém umožňuje. A pokud se ty firmy chtějí tvářit jako společensky odpovědné a přitom snižují své daně pod společensky únosnou míru, musí se s tím pak vypořádat, ale nemůžeme jim do toho mluvit.

Šéf německých novin se pustil do Applu. Firma zneužívá daňové ráje, mimo USA platí daně i jen jedno procento, tvrdí

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.