Libanonský premiér Saad Harírí je v Saúdské Arábii držen proti své vůli a bylo na něj uvaleno domácí vězení. Podle agentury Reuters to v pátek řekl vůdce libanonského radikálního hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh s tím, že Saúdská Arábie svým chováním prakticky vyhlásila Libanonu a Hizballáhu válku. K rezignaci ho prý přinutil Rijád s cílem zajistit, aby funkci premiéra zastával někdo, kdo bude mít kladný vztah k Saúdské Arábii.

Harírí je v Saúdské Arábii od minulého týdne, odtud také oznámil svou rezignaci. Zdůvodnil ji obavami o svůj život a kritizoval rostoucí vliv Íránu a šíitského Hizballáhu v Libanonu.

Podle Bejrútu je Harírí v Saúdské Arábii zadržován proti své vůli a k rezignaci tam byl přinucen. Prezident Michel Aún ji nepřijal. Vůdce libanonských drúzú Valíd Džumblát dnes řekl, že je čas, aby se Harírí vrátil do Libanonu, ať už je v Saúdské Arábii dobrovolně, nebo ne.

Stejné stanovisko zaujal i Nasralláh, podle něhož by se Harírí měl do Libanonu okamžitě vrátit, jelikož jeho rezignace přijata nebyla, a je tak stále premiérem.

Harírí své rozhodnutí rezignovat zdůvodnil v sobotním televizním vystoupení tím, že v zemi panuje stejná atmosféra jako v roce 2005 před atentátem na jeho otce a někdejšího premiéra Rafíka Harírího, který byl zavražděn v Bejrútu. V době neshod své sunnitské strany s šíitským Hizballáhem spoluvytvářejícím vládu se prý Saad Harírí obává o svůj život. Harírí v projevu obvinil Hizballáh, že "míří zbraněmi" na Jemence, Syřany i Libanonce. Spolu s Íránem podle něj šíitské hnutí dovedlo Libanon do "středu bouře".

Nasralláh již krátce po Harírího rezignaci prohlásil, že si ji vynutila Saúdská Arábie a že premiérovo televizní vystoupení bylo ve skutečnosti prohlášením Rijádu.

Související