Prezident Donald Trump doufá, že se současné špatné vztahy Spojených států s Ruskem zlepší. Podle něj by to světu prospělo. Ať už jde o zkrocení velice nebezpečných jaderných ambicí Severní Koreje, válku v Sýrii, či konflikt na východě Ukrajiny.

Donald Trump během své dvanáctidenní cesty po Asii, ze které se vrací zítra, zavítal také na summit Rady pro hospodářskou spolupráci v Asii a Tichomoří (APEC) ve vietnamském Danangu. S napětím se čekalo, jak dopadne jeho setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jenže žádné oficiální jednání se nekonalo.

Oba prezidenti si potřásli rukama a prohodili pár slov předtím, než se s ostatními účastníky summitu vyfotografovali. Donald Trump poté připustil, že se ještě dvakrát třikrát s Putinem setkal. Ptal se ho hlavně na to, jak to bylo s ruským vměšováním do předvolební kampaně v USA.

Ruský prezident podle Trumpova vyjádření rozhodně popřel, že by se Rusko jakýmkoli způsobem snažilo ovlivnit americké prezidentské volby. Obvinění, které vůči Rusku vznesly americké tajné služby, se prý Putina hluboce dotklo. "Všechno, co souvisí s ruskou účastí ve Spojených státech, je důkazem vnitřního politického boje v této zemi. Jsou to nesmysly," řekl k tomu podle listu The Wall Street Journal Putin.

Kreml soudí, že krize v rusko-amerických vztazích ještě není překonána. "Jsme ale připraveni stránku otočit a mít s USA dobré vztahy," prohlásil v sobotu na okraj summitu APEC prezident Putin.

Jak reagoval Donald Trump? Mezi americkými novináři vyvolal rozruch, když jim v letadle sdělil, že Putinovo vyjádření považuje za pravdivé a upřímné. Ale současně se postavil za americké tajné služby, které tvrdí, že Rusko se do předvolební kampaně zapletlo.

Prezident Donald Trump je rovněž toho názoru, že nastal čas, aby Washington a Moskva nalezly cestu k užší spolupráci. Podle něj by to světu, který je "otřesený a roztříštěný", pomohlo vyřešit několik palčivých problémů.

V prvé řadě jsou to jaderné ambice Severní Koreje. To bylo jedno z klíčových témat, která americký prezident nastolil během rozhovorů s partnery v Soulu, Tokiu a Pekingu.

"Je velice důležité dát se dohromady s Ruskem a s Čínou, neboť právě tyto země nám mohou pomoci se s tímto problémem vypořádat," prohlásil Trump.

I když na "plnohodnotné" setkání s Putinem v Danangu nedošlo, oba prezidenti stihli vydat vůbec první společné prohlášení o Sýrii, které jim připravili experti. Týká se také společného boje proti takzvanému Islámskému státu.

Rusko by podle Putinova mluvčího Dmitrije Peskova separátní jednání s USA uvítalo, to ale údajně ztroskotalo vinou americké strany. Putin se poprvé setkal s Trumpem během summitu skupiny G20 v Hamburku, a to na americké půdě. Druhé setkání by se tedy podle diplomatických zvyklostí mělo konat na půdě ruské. "Ale americká strana neprojevila pružnost. V Danangu navrhla jenom místnost, kterou si pronajaly USA. Bohužel další alternativu nenavrhli," cituje Peskova agentura RIA Novosti.

jarvis_5a088688498e089686335a75.jpeg
Donald Trump a Vladimir Putin se ve vietnamském Danangu setkali v rámci summitu APEC. K dvoustranným rozhovorům ale nedošlo.
Foto: Reuters
jarvis_5a088688498e089686335a79.jpeg
Donald Trump a Vladimir Putin se ve vietnamském Danangu setkali v rámci summitu APEC. K dvoustranným rozhovorům ale nedošlo.
Foto: Reuters