Indická města na den dětí tradičně pořádají kulturní a sportovní akce pro své nejmenší obyvatele. Den dětí Indové slaví 14. listopadu, v den výročí narození bývalého premiéra Jawaharlala Nehrua, který bojoval za práva dětí. V Dillí si ale děti letos zábavu neužijí. Kvůli kritické smogové situaci hlavní město zavřelo školy. Vrchní ministr města Arvind Kejriwal Dillí nazval plynovou komorou, uvedl list Washington Post.

Město posunulo festival Dillí dětem původně plánovaný na úterý až na víkend. Doufá, že do té doby přijdou deště a vzduch pročistí. "Není to obvyklé, každý rok máme na dětský den nějakou událost," řekla listu Times of India učitelka z Dillí Lata Kishnani.

Koncentrace pevných částic označovaných pro svou velikost PM 2,5 je v Dillí rekordní. Tyto malé částice mohou být unášeny vzduchem a člověk je snadno vdechne. Koncentraci částic ve vzduchu odborníci měří pomocí tzv. indexu kvality ovzduší. Hodnoty do 50 znamenají "dobrou" kvalitu, naopak jakékoliv číslo nad 300 je riskantní. List Washington Post uvedl, že hodnoty se v Dillí v uplynulém týdnu pohybovaly mezi 700 a 1000.

Částice ve vysoké koncentraci mohou poškodit plíce a další orgány, způsobit rakovinu a výrazně zhoršit astma. Zdravotní situace v Dillí se za poslední dva týdny výrazně zhoršila, nemocnice hlásí vysoký nárůst pacientů s dýchacími problémy. Mnoho dětí kvůli špatnému vzduchu zvracelo. Úřady naléhají na místní, aby nevycházeli ven.

"Každou sekundu si ničíme plíce, ale nemůžeme přece přestat dýchat," řekl Arvind Kumar, vedoucí lékař na chirurgickém oddělení v nemocnici Sir Ganga Ram v Dillí, který se specializuje na operace hrudníku a plic.

Učitelka ze základní školy v Dillí Aarti Menonová agentuře Reuters řekla, že její rodina nosí masky přes ústa, i když jsou uvnitř. "Ne každý si může dovolit čistič vzduchu nebo klimatizovaný automobil. Žijeme v pekle," řekla Menonová, matka dvou dospívajících dívek. Kritická situace nejvíce dopadá právě na chudé obyvatele Dillí.

Regionální vláda vyhlásila minulý týden stav zdravotní pohotovosti, uvedla agentura Reuters. Vláda nařídila uzavření škol a přerušení stavebních prací v oblasti, uvalila také limit na užívání automobilů. Jenže hlavní problém je jinde. Dillí čelí zvýšenému smogu v tomto období každoročně. Zemědělci z okolních indických států Punjab a Haryana na podzim odstraňují ze svých polí zbylou slámu, aby mohli před zimou zasadit pšenici. Většinu slámy spálí přímo na polích, uvedl list Washington Post.

Ve státech Punjab a Haryana sice platí zákaz pálení slámy nařízený indickým soudem pro životní prostředí, ale zemědělci ho nerespektují. Jiné způsoby odstranění slámy jsou pro ně drahé. Chtějí, aby jim na to vlády států přispěly. Protože tito zemědělci tvoří velkou část voličů, místní vlády zákaz nevynucují. Podle listu Washington Post není pro indické voliče obecně ani přes kritickou situaci ochrana životního prostředí prioritou.

Město teď čeká na deště. O víkendu sice ulice kropila hasičská vozidla, ale to příliš nepomohlo, uvedla agentura Reuters. "Nemůžeme udělat o mnoho více, teď musíme počkat na deště, které vzduch vyčistí," řekl Prashant Gargava, úředník z indického Centrálního úřadu pro kontrolu znečištění.

Dillí a některé další indické metropole dlouhodobě patří mezi dvacet nejvíce znečištěných měst na světě. Podle zprávy mezinárodně uznávaného medicínského časopisu The Lancet zemřelo v Indii v důsledku znečištění ovzduší v roce 2015 dva a půl milionu osob. To je nejvíce ze všech zemí na světe. Podzimní pálení slámy už tak velmi špatnou situaci každý rok na několik týdnů podstatně zhoršuje.