Přes 250 000 lidí evakuovali v Moskvě za poslední dva měsíce kvůli poplašným zprávám o umístění bomby ve veřejných prostorech. Policie od počátku září obdržela přes stovku anonymních telefonátů o bombách ve více než 560 objektech, žádná z hrozeb se ovšem nepotvrdila. Podle agentury Interfax o tom v úterý informoval šéf bezpečnostního odboru metropole Vladimir Černikov. Vlna výhrůžek přitom zasáhla území celého Ruska.

Záchranné složky v posledních dvou měsících evakuovaly tisíce lidí ze všech moskevských letišť, některých železničních nádraží, obchodních domů, bank, hotelů, škol i administrativních budov. Zásahy bezpečnostních jednotek přijdou podle Černikova metropoli na stovky milionů rublů.

Ruská kontrarozvědka (FSB) na začátku října informovala, že poplašné telefonáty přicházely ze zahraničí, což v úterý znovu potvrdil šéf moskevské policie Oleg Baranov. Pachatelé podle něj vyhrožovali bombou prostřednictvím internetových telefonátů z Turecka, Ukrajiny, USA a Japonska.

Šéf FSB Alexandr Bortnikov již dříve uvedl, že původci telefonátů byli čtyři Rusové pobývající v cizině, kteří měli komplice v Rusku. Podle FSB zasáhla vlna výhrůžek celkem 75 z 85 ruských regionů, uvedla dnes agentura RIA Novosti.

Související