Argentinská armáda zachytila sedm neúspěšných satelitních volání, která zřejmě pocházela z její zmizelé ponorky. Ani na jejich základě se však nepodařilo zpřesnit polohu plavidla. S odkazem na argentinské námořnictvo o tom dnes informovala agentura Reuters. Armáda kontakt s ponorkou ztratila ve středu, na její palubě se nachází 44 lidí.

"Analyzovali jsme tyto signály, které, jak víme, byly přerušované a slabé," řekl velitel námořnictva Gabriel Galeazzi. "Nedokázaly pomoci určit bod na mapě, který by pomohl v hledání," dodal.

Podle ministerstva obrany obdrželo několik námořních základen krátká satelitní volání, navázat kontakt však nebylo možné. Ministerstvo podle agentury AFP uvedlo, že se snažilo lokalizovat zařízení, z nějž volání přišlo.

Armáda zintenzivnila pátrání po ponorce v sobotu. Do operace se zapojily mimo jiné i Spojené státy, Chile, Peru nebo Brazílie.

Americké námořnictvo vyslalo loď vybavenou záchrannými hlubokomořskými plavidly UUV (unmanned underwater vehicles). Ta by měla pátrání po zmizelé ponorce značně zefektivnit. Nasazená plavidla Bluefin 12D dokážou plout v hloubce 1,5 kilometru a na jedno potopení vydrží v provozu až 30 hodin. Informaci uvedlo americké námořnictvo na svých oficiálních stránkách. Američané vyslali rovněž pátrací letadla, vybavení a personál.

Pátrací akci podle BBC komplikuje silný vítr a až osmimetrové vlny.

Podle argentinské zpravodajské televize Todo Noticias nezaznamenalo námořnictvo na palubě dieselové ponorky německé výroby žádný problém. Jeho mluvčí Enrique Balbi popřel spekulace, že v její strojovně vypukl požár. 

Podle velitele základny Mar del Plata, kam ponorka směřovala, měla loď dostatek kyslíku i potravin na palubě. Poslední známá poloha lodi byla 430 kilometrů od pobřeží.

UUV US NAVY námořnictvo USA pátrací akce argentina

UUV typu Bluefin-21 prozkoumává mořské hlubiny pomocí sonaru.