Severní Korea pronásledováním svého vojáka, který před týdnem zběhl do Jižní Koreje, porušila příměří.

Ve středu to podle agentury Reuters oznámilo Velitelství OSN (UNC) v Soulu, které dohlíží na dodržování klidu zbraní mezi oběma znepřátelenými státy na Korejském poloostrově.

Vojáci KLDR při stíhání svého dezertujícího druha podle UNC střelbou přes hranici a také jejím překročením podmínky příměří porušili. UNC rovněž zveřejnilo video, na kterém je útěk severekorejského vojáka zachycen.

Na záznamu je podle Reuters vidět, jak voják projel v terénním voze severokorejské kontrolní stanoviště, ale následně s autem uvízl zřejmě v příkopě. Zběh proto z auta vyskočil a na jihokorejskou stranu utíkal, zatímco severokorejští vojáci byli jen několik metrů od něj.

Reuters uvedl, že jeden z pronásledovatelů očividně krátce překročil hranici do Jižní Koreje.

Zdravotní stav severokorejského vojáka, který utrpěl nejméně pět střelných zranění, se výrazně zlepšil. Muž již nabyl vědomí a dýchá bez pomoci přístrojů, nadále ale potřebuje intenzivní péči. Nemocnice v prohlášení rovněž uvedla, že Severokorejec se zdráhá hovořit a že vykazuje známky deprese.

Jižní a Severní Korea jsou dodnes fakticky ve válečném stavu. Válka ze začátku 50. let byla ukončena pouze příměřím podepsaným roku 1953, mírová dohoda podepsána nikdy nebyla.