Když NASA oznámila další odklad startu nosiče SLS pro kosmickou loď Orion, už to ani nepřekvapilo. I tak se ale nabízí srovnání s obdobnou raketou Saturn V pro lunární program Apollo. V 60. letech to od výběru koncepce k prvnímu startu trvalo pět let, přičemž se začínalo skoro od nuly. Naproti tomu SLS byl vybrán roku 2011 jako modifikace předchozí koncepce Constellation a hlavně poskládán z nejdůležitějších komponentů raketoplánů Space Shuttle a Saturnu V. Přesto je první start v nedohlednu, protože listopadový odklad jistě není poslední.

Podobná je i bilance planetárního výzkumu NASA: agentura žije především z úspěchů starých těžkých sond, jejichž stavba skončila před čtvrtstoletím. Aktuální projekty jsou skromnější − a zprávy o nich se skládají převážně z informací o odkladech a škrtech.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.