Britská vláda v nadcházejících dvou letech vyčlení mimo již vynaložené prostředky tři miliardy liber (přes 86 miliard korun) na přípravu odchodu země z Evropské unie. Ve středu to v parlamentu oznámil ministr financí Philip Hammond při představování nových rozpočtových opatření. Hammond současně oznámil nové odhady ekonomického růstu nezávislého Úřadu pro rozpočtovou odpovědnost (OBR). V letošním roce má ekonomika vzrůst o 1,5 procenta. V březnu přitom odhad počítal se zvýšením hrubého domácího produktu (HDP) o dvě procenta.

"Do přípravy brexitu jsme investovali již téměř 700 milionů liber (zhruba 20 miliard korun) a dnes vyčleňuji pro příští dva roky další tři miliardy liber," sdělil Hammond poslancům. Británie má z EU odejít v březnu 2019.

Odhad na příští rok OBR podle Hammonda mírně snížil na 1,4 procenta z 1,6 procenta a slabší růst očekává i v dalších dvou letech, kdy má HDP stoupnout jen o 1,3 procenta. V dalších dvou letech bude růst mírně zrychlovat.

OBR před zhoršením své prognózy varoval již v říjnu. Nižší ekonomický růst bude pro Hammonda znamenat nižší příjmy z daní, což ohrožuje splnění cílů na zlepšení veřejných financí Británie.

Britská média píšou o Hammondově projevu jako o klíčovém pro jeho další politické přežití, neboť je známo, že má spory s premiérkou Theresou Mayovou. Část tisku soudí, že Mayová by jej nejraději nahradila někým, kdo je pro brexit zapálenější, ale netroufá si, protože nemá dostatečně silnou pozici.

Související