Jedny z olympijských her, které prokazatelně skončily ve finančním plusu, jsou ty v Los Angeles v roce 1984. Zúčtovat olympiádu bývá nicméně složité. Rozdělují se výdaje na hry a výdaje na samotnou infrastrukturu hostitelských měst, jako jsou silnice, které pak lze vnímat jako dlouhodobější investice.

Právě Los Angeles chce navázat na své předešlé hry a je připraveno svou úspornost zopakovat. Kalifornská metropole je posledním městem, které ví, že olympiádu uspořádá, konkrétně v roce 2028. A organizační výbor her si naplánoval zatím relativně nízký rozpočet. "Jen" kolem pěti miliard dolarů.

"Plán pro olympiádu je udělat ji tak, aby pasovala do města, ne tak, aby se město pasovalo na olympiádu," říká ředitel losangelské kandidatury Gene Sykes.

"Los Angeles usilovalo o olympiádu od začátku milénia. Zásadní pro ekonomičnost her bude i to, že radnice Los Angeles a Paříže podepsaly memorandum, které zaručí, že si s Paříží budeme vyměňovat zkušenosti i lidi, kteří organizaci zajistí," poznamenal šéf olympijského výboru USA Scott Blackmun k návaznosti na hry před LA v roce 2024.

olimpic

V hlavním městě Francie počítají s náklady na hry ve výši kolem sedmi miliard eur. Není ale vyloučeno, že bude snaha rozpočet ještě trochu přitáhnout.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.