Primátor amerického města New York Bill de Blasio v pondělí definitivně zrušil 91 let starý zákon, který v tisících barů, klubů či restaurací dvacetimilionové americké metropole technicky vzato zakazoval tančení.

Jak píše agentura AFP, newyorská městská rada již 31. října hlasovala pro zrušení zákona z roku 1926, tedy z období prohibice. Ten za ilegální považoval "hudební zábavu, zpěv, tanec či jinou formu bavičství".

Podle mnohých byl zákon již v době zavedení rasistický, neboť se na něj úřady odvolávaly zejména v jazzklubech ve čtvrti Harlem, kde se v tehdy segregovaných USA svobodně mísili černoši a běloši, píše list New York Times.

Podle něj trvalo několik let, než New York provozovatelům podniků vůbec dovolil hru na klavír či pouštění rozhlasu. Právě tento zákon kdysi omezoval jazzové hudebníky Thelonia Monka a Charlieho Parkera či slepého bluesového pianistu Raye Charlese.

Na protest proti témuž omezení v New Yorku mnoho let odmítal zpívat Frank Sinatra – v jeho době upravený zákon zákon vyžadoval, aby zpěváci jako Sinatra žádali o speciální průkaz s otiskem prstů, čemuž se pěvec nechtěl podřídit.

Dle aktivistů tentýž zákon donedávna využívali někteří politici, kteří si přáli omezovat Hispánce, členy LGBT komunity či obecně podniky, které s úřady odmítaly spolupracovat. Například v 90. letech minulého století se tehdejší newyorský starosta Rudy Giuliani odvolával právě na tento zákon z roku 1926, když v rámci svého tažení proti kriminalitě a užívání drog zavíral některé nevyhovující noční kluby.

New York Times zákon označily za "zvláštní a archaické omezení", které však navzdory všemu přetrvalo dodnes.

"Píše se rok 2017 a tento zákon již nedává smysl. Noční život je součástí newyorského tavicího kotle, který lidi sbližuje," uvedl současný starosta Bill de Blasio, když zrušení zákona schválil.

"Chceme mít město, kde lidi tvrdě pracují a po večerech si mohou užít nočního života bez tajuplných zákazů tance," dodal.

Od restaurací, barů či klubů, které svým zákazníkům nabízejí jídlo a pití, zákon vyžadoval, aby vlastnily speciální povolení na provozování kabaretu. To však bylo takřka nemožné získat a licenci muselo za složitých okolností odsouhlasit několik městských odborů, líčí agentura AFP.

Podle ní však na dodržování starého zákona v posledních letech dbal málokdo. Také New York Times minulý měsíc spočítaly, že z více než 25 tisíc newyorských barů, restaurací či kaváren jich patřičná povolení měla zařízena necelá stovka.

Kampaň za zrušení zákona vedl brooklynský zastupitel za Demokratickou stranu Rafael Espinal.

"Umělci, hudebníci, majitelé podniků, pracovníci a běžní Newyorčané, kteří si chtějí trochu užít, už se nemusí bát, že jim taneční policie zakáže jejich oblíbený podnik," uvedl Espinal toto pondělí.

"Teď už úřady nemohou hrozit, že bez speciálního povolení umlčí celé komunity," dodal Espinal patrně v narážce na Hispánce či členy LGBT komunity.

Zrušení zákona starosta Bill De Blasio podepsal toto pondělí, platit přestane za 30 dnů.

Newyorská stravovací zařízení pak už žádná speciální povolení k tanci potřebovat nebudou – nadále ale musí zaměstnávat ostrahu vybavenou patřičnými certifikáty a používat bezpečnostní kamery, jak město začalo nařizovat po teroristických útocích z 11. září 2001.