Přestože současná Evropa bývá označována za kontinent bez hranic, podle spisovatele Davida Zábranského ve společnosti hranic přibývá. Prohlásil to v pondělí večer v pražském baru U Hrdinů, kde pokřtil svůj nový román nazvaný Za Alpami.

"Česká společnost je v současnou chvíli tak rozdělená, až to není hezké," konstatoval Zábranský, jehož kniha hledá paralely mezi současnou uprchlickou krizí a Evropou dříve rozdělenou na Západ a východní blok.

"Češka utíká s přítelem do Německa, neuběhne ani rok a začne souložit s Němcem starším o dvacet let. Na to plynule navazuje uprchlická krize, kterou aktuálně zažíváme," shrnul Zábranský děj knihy.

Tu pokřtil herec Stanislav Majer, pro nějž autor vloni napsal divadelní text nazvaný Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny.

Křest byl symbolicky proveden becherovkou coby nápojem spojovaným se současným prezidentem Milošem Zemanem. Šlo o narážku na některá Zábranského mediální vystoupení či výroky jeho protagonisty právě ze hry pro Stanislava Majera, jejímž prostřednictvím spisovatel karikoval mimo jiné některé zaryté odpůrce Miloše Zemana.

"Ta kniha je o 300 procent horší a o 300 procent lepší než vše, co jste o Davidovi za posledních 365 dní četli," prohlásil na křtu nakladatel Petr Minařík právě v narážce na Zábranského nedávné výroky v médiích.

Spisovatel si však nepřeje, aby si čtenáři jeho román ztotožňovali s názory, které vyslovuje na veřejnosti. "Razím teorii, že autor je mrtev, a nerad bych, aby se někdo na základě mého veřejného působení odmítl na knihu podívat," prohlásil.

Román Za Alpami je rozdělen do tří dílů. Začíná v současnosti vyprávěním o německém lékaři s českou matkou Mathiasovi a mladší Češce Dominice. V Praze se díky seznamovací aplikaci Tinder setkávají, právě když prezidentské volby v USA vyhraje Donald Trump.

"Trochu jako národ zaostáváte, neuraz se. Jste hermeticky uzavřeni ve svém češství. Vaše slovanská podstata ve vašem národě evidentně působí jako brzda, jako písek, který zadírá jazyk i myšlení. A takový národ se rozhodne, že nepřijme nic cizího. Jedinou vaší šancí je šukání s cizinci, fucking with strangers," říká Mathias Dominice v době, kdy Německo druhým rokem zažívá migrační krizi, načež si oba připijí na českou kulturu.

Vzápětí se ale Zábranského román stáčí k příběhům uprchlíků z doby někdejšího Československa a do roku 2016 se vrací teprve ve třetím dílu.

Hrdina Mathias se "cítí jako novodobý otrokář a tenhle pocit je pro něj důležitější než to všechno, co mu mohl nabídnout život doktora v Berlíně", prohlásil Zábranský v nedávném rozhovoru pro internetový časopis Vice.

"Loví v Praze podřadné Češky, podřezává je jako osiky. A daří se mu. Pochází ze země, která je cool. Merkelová je cool, Club Mate je cool, německé techno je cool… Všichni mu v Praze visí na anglicky a německy žvanících rtech," uvedl.

Svou knihu spisovatel na pondělním křtu označil za výsledek "asi čtyřletého přemýšlení a pětiměsíčního intenzivního psaní v broumovském klášteře", kde byl na stipendijním pobytu.

"Vstával jsem ve čtyři ráno a ulehal v deset večer," popsal, jak stvořil knihu tentokrát "docela vtipuprostou" oproti předešlému rozsáhlému románu z období první republiky Martin Juhás čili Československo.

Čtenáře by Zábranského nový román měl mimo jiné dovést k tomu, že "v době takzvané uprchlické krize není radno zapomínat na fakt, že i my máme spoustu důvodů odsud utíkat. A tím nemyslím jenom nás Čechy, ale i bohaté a spokojené Němce", dodal autor.

Čtyřicetiletý vystudovaný právník David Zábranský debutoval před jedenácti lety románem Slabost pro každou jinou pláž, za nějž získal cenu Magnesia Litera v kategorii Objev roku. Od té doby publikoval díla Šternův pokus milovat, Kus umělce, Edita Farkaš a Martin Juhás čili Československo.

Zábranského loňskou divadelní hru nazvanou Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny dodnes uvádí pražské divadlo Studio Hrdinů, nejbližší repríza se uskuteční 8. prosince.

Za Alpami je Zábranského prvním románem vydaným brněnským nakladatelstvím Větrné mlýny.