"Důkazy, které jsme prozkoumali, ukazují, že Shell opakovaně povzbuzoval nigerijské vojáky, aby zasáhli proti protestujícím vesničanům, i když společnost věděla, že to povede k hrozným věcem jako nezákonným vraždám, mučení a vypalování vesnic," prohlásila v úterý Audrey Gaughranová, jedna z ředitelek organizace Amnesty International, která se zabývá ochranou lidských práv. Organizace se dostala k novým důkazům o činnosti Shellu v Nigérii na základě soudního rozhodnutí, které Shell donutilo zveřejnit některé jeho interní dokumenty.

Amnesty International vyzvala úřady ve Velké Británii, v Nizozemsku a v Nigérii, aby zvážily obvinění Shellu z těchto zločinů u soudu. K uvedeným činům došlo v Nigérii, ale firma Shell je anglo-holandskou společností se sídlem v Nizozemsku. Shell obvinění popírá. Společnost "v žádném případě nepodněcovala ani neobhajovala jakékoliv násilí v Nigérii," cituje agentura Bloomberg prohlášení Shellu. "Věříme, že důkazy jasně ukážou, že Shell nebyl odpovědný za tyto tragické události," uvádí společnost.

Obvinění se týkají činnosti Shellu v Nigérii v devadesátých letech minulého století. Příslušníci místního národa Ogonů žijícího na jihovýchodě Nigérie tam protestovali proti znečišťování životního prostředí při těžbě a přepravě ropy, zejména společností Shell. Nakonec zformovali hnutí požadující ekonomickou a politickou autonomii. Nigerijská armáda a policie proti nim vedly násilnou kampaň. Dva tisíce lidí byly zabity a 80 tisíc jich bylo donuceno opustit své domovy.

Několik aktivistů bylo popraveno na základě zřejmě vykonstruovaných obvinění včetně známého spisovatele a ochránce přírody Kena Saro-Wiwy. Ten pak v poslední řeči před svojí popravou varoval, že jednoho dne Shell stane před soudem. Firma Shell byla z podílu na zabití Saro-Wiwy obviněna u soudu v New Yorku a nakonec před osmi lety souhlasila s mimosoudním vyrovnáním a vyplacením 15,5 milionu dolarů jako náhrady. "Popravy Kena Saro Wiwy a jeho společníků byly tragickými událostmi, které vykonala tehdejší vojenská vláda. Byli jsme tím šokováni a Shell žádala nigerijskou vládu, aby jim udělila milost. K naší hluboké lítosti nebyla tato prosba vyslyšena," prohlásil tento týden mluvčí Shellu v Nigérii, kterého cituje britský deník Guardian.

Podle důkazů shromážděných Amnesty International Shell vytvořil a platil v Nigérii speciální tajnou jednotku, která dodávala nigerijským ozbrojeným silám informace o Ogonech. Poskytoval také vládním jednotkám dopravní prostředky a minimálně v jednom případě vyplatil odměnu šéfovi provládních milic. Šlo o člověka, který byl známý tím, že se podílí na porušování lidských práv, a stalo se tak deset dní po té, co jeho jednotka střílela do neozbrojených demonstrantů protestujících před místní kanceláří Shellu ve městě Port Harcourt. Mělo jít o 900 dolarů.