Irská vicepremiérka Frances Fitzgeraldová v úterý oznámila svou rezignaci. Ostrovní země se tak podle všeho prozatím vyhne pádu vlády a předčasným volbám. Kvůli kauze týkající se policie odchod vicepremiérky požadovala strana, která z opozice podporuje menšinovou vládu premiéra Lea Varadkara.

Předčasné volby by podle analytiků před prosincovým summitem Evropské unie zkomplikovaly jednání o odchodu Británie z EU.

Při těch patří k důležitým bodům budoucí režim na hranicích Irska a Spojeného království.

"Dnes jsem se rozhodla podat premiérovi demisi, odstupuji s okamžitou platností," uvedla Fitzgeraldová v prohlášení. "Rozhodla jsem se dát přednost národnímu zájmu před vlastní reputací. Domnívám se, že je nutné učinit toto rozhodnutí, abychom se v této historicky kritické době vyhnuli nechtěným a potenciálně destabilizujícím parlamentním volbám," dodala dosavadní vicepremiérka.

Opoziční strana Fianna Fáil, která podporuje menšinovou vládu premiéra Lea Varadkara, minulý týden prosadila na úterní pořad jednání parlamentu hlasování o nedůvěře vicepremiérce Fitzgeraldové.

Politickou krizi vyvolal případ policisty, který upozornil na nekalé praktiky uvnitř policejních sborů. Fitzgeraldová podle opozice byla součástí plánu, který měl tohoto policistu zdiskreditovat. Vicepremiérka to ale odmítá a tvrdí, že jako členka vlády nemohla do vyšetřování nijak zasáhnout.

Premiér Varadkar už dříve varoval, že pokud by v úterý došlo k hlasování o nedůvěře vlády, musely by se ještě před Vánocemi konat v Irsku předčasné volby. Strana Fianna Fáil, která z opozičních lavic podporuje menšinovou vládu, se už dříve nechala slyšet, že rezignace Fitzgeraldové by politickou krizi vyřešila.

Nestabilita v Irsku by mohla ohrozit jednání o odchodu Británie z Evropské unie. O zahájení druhé fáze rozhovorů by země evropské sedmadvacítky mohly rozhodnout již na summitu v polovině prosince.

Irský premiér Varadkar před časem uvedl, že by mohl zahájení jednání o budoucí podobě vztahů EU a Británie zablokovat kvůli nespokojenosti s řešením pohraničního režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem.

V pondělí ale irský ministr zahraničí Simon Coveney uvedl, že Dublin nebude muset veto použít, neboť se může opřít o solidaritu ostatních unijních členů.

Budoucí režim na irsko-severoirské hranici, finanční vyrovnání a práva občanů EU v Británii po brexitu jsou třemi hlavními spornými body v jednání sedmadvacítky s Londýnem.

Podle analytiků oslovených agenturou Reuters aktuální krize silně poškodila pozici premiéra Varadkara, který ve funkci teprve v červnu nahradil Endu Kennyho. Předčasné volby se podle nich zřejmě budou konat stejně, možná za tři až čtyři měsíce.