Jedno z nejdůležitějších zasedání v letošním roce čeká ve čtvrtek zástupce zemí ropného kartelu OPEC. Na programu bude prodloužení dohody o omezení těžby ropy, na které se podílí také Rusko a některé další nečlenské země. Výsledek jednání by mohl zahýbat cenou ropy, která od konce června vzrostla zhruba o 40 procent. Severomořská ropa Brent se ve středu obchoduje okolo 63 dolarů za barel a je na nejvyšších hodnotách za více než dva roky.

Podle posledních zpráv to vypadá, že dohoda bude prodloužena až do konce příštího roku. Aktuálně má platnost do konce března. "Ve skutečnosti však půjde jen o tříměsíční prodloužení s tím, že v červnu se členové sejdou a vyhodnotí situaci na trhu," poznamenal pro agenturu Reuters analytik společnosti Petromatrix.

Dohoda tak zřejmě bude do jisté míry kompromisem. Rusko totiž čelí tlaku tamních těžařských firem, jako jsou Rosněfť či Lukoil, které se nechtějí nechat příliš svazovat a také se obávají, že kvůli prodloužení škrtů jim část podílu na světovém trhu seberou američtí těžaři z břidlic. Těch se dohoda netýká a současné ceny ropy je motivují k navyšování produkce.

Světová ekonomika míří k vrcholu

OECD odhaduje, že tempo růstu světové ekonomiky bude v příštím roce na vrcholu.

OECD letos předpovídá rychlejší růst světových ekonomik.

Čtěte zde

Navíc se ruská vláda bojí toho, že další růst ceny ropy by mohl vést k posílení rublu, což by poškodilo tamní exportéry z ostatních sektorů. Rusové také chtějí před prodloužením škrtů vyřešit strategii toho, jak bude v budoucnu probíhat ukončení dohody. Náhlé zaplavení trhu zadržovanou ropou by totiž vedlo k cenovému kolapsu.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se