Wexelerate, největší akcelerátor začínajících firem v Evropě, slavnostně zahájil svou činnost. Je pátek 17. listopadu večer. Jsme v centru Vídně, vzdušnou čarou asi 200 metrů od katedrály svatého Štěpána. Město má už předvánoční náladu.

V Design Tower, velkoryse pojaté budově na nábřeží Dunajského kanálu od architekta Jeana Nouvela, je atmosféra spíš jak na hollywoodském večírku. Všechna čtyři patra jsou zaplněna lidmi, řada kanceláří se proměnila na provizorní bary. "V kolik skončíme? Tipuji ve tři ráno, možná později," říká Thomas Reiter.

Sympatický čtyřicátník je majitel PR agentury a jeden ze zakladatelů projektu. Takže ví i to, proč se Wexelerate slavnostně spouští v půlce listopadu, když se sem první nájemníci stěhovali už koncem srpna a start-upy tu jsou od září. "Nebyl čas. Když jsme to tu rozjížděli, měli jsme vše rozpočítané na minuty. A pak, takovýhle večírek prostě nepřipravíte za pár týdnů," říká.

Start-upy dnes rostou jako houby po dešti. Všude včetně střední Evropy. Nejrůznější akcelerátory a kancelářské prostory, jež jsou pro ně speciálně uzpůsobené, vznikají téměř v každém větším městě. V Česku jich jsou už desítky, možná stovky. Města jako Londýn, Berlín nebo Stockholm aspirují na to stát se evropským "Silicon Valley". Přitahují začínající podnikatele i investory z celého světa. Vídeň na tom seznamu dosud chyběla. Možná nezaslouženě. A hned z několika důvodů. Jistě, ve Vídni se stále chodí na plesy a v některých kavárnách máte pocit, že se za sto let zas tak nezměnily. Ale Vídeň není žádným skanzenem minulosti. Má skvělé univerzity a letos skončila už po osmé za sebou na vrcholu žebříčku měst, v nichž jsou nejlepší podmínky k životu na světě.

Dává tedy smysl, že se právě tady otevřel největší startupový akcelerátor. Proč a čím se liší od těch ostatních? "Dvěma věcmi," říká Thomas Reiter. "Za prvé je Wexelerate přímo v centru − akcelerátory bývají spíš v univerzitních kampusech nebo v moderních či revitalizovaných čtvrtích. A za druhé, my velmi silně akcentujeme spolupráci start-upů s velkými korporacemi. Ty se můžou stát jejich zákazníky nebo obchodními partnery. Pro některé start-upy je to důležitější než peníze od investorů."

Akcelerátor z obchoďáku

Jenže ono je to důležité i pro korporace. Od akcionářů a investorů slyší požadavek, že musí inovovat, ale to není v korporátní kultuře snadné. Chybějí nadhled, odvaha i energie. Velké společnosti zakládají inovační divize či jakési "interní start-upy", což ne vždy funguje. Vídeňský Wexelerate jim říká: zaplaťte, ne zas tak moc, a my vám přístup ke start-upům umožníme.

Nápad vznikl vloni v létě. "Jako skupina kamarádů a byznysmenů jsme se vydali do Kalifornie, do akcelerátoru Plug and Play v Sunnyvale, největšího na světě. Hned jsme cítili, že něco podobného bychom chtěli ve Vídni," říká Reiter.

Pátek 17. listopadu. Po třech měsících fungování přišlo slavnostní otevření

Štěstí bylo, že sehnali budovu, kde dnes Wexelerate sídlí. V prostorách o ploše devět tisíc metrů čtverečních byl obchodní dům, otevřený zhruba před pěti lety. "Ale nefungovalo to. Měl sice vynikající polohu, ale lidé se sem nenaučili chodit nakupovat. Dům má skvělou architekturu a je z něj nádherný výhled, takže se lidé přišli podívat, ale už se nevraceli," říká.

Majitelem je pojišťovna Uniqa Insurance, která nemovitost původně chtěla prodat, ale pak souhlasila s tím, že v ní vznikne startupový akcelerátor. "Měli jsme rok na to najít partnery, začít mapovat specifický trh a připravit všechny smlouvy. Zdálo se nám nemožné to zvládnout. Ale podařilo se," vzpomíná Reiter. Cílem Wexelerate bylo vytvořit správný mix ze start-upů, korporací a firem, jež tento "ekosystém" doplňují a zajišťují cosi jako servis. Právní kanceláře, účetní firmy, on-line média, komunikační agentury. Ostatně ta Reiterova je jednou z nich.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se