Vládnoucí Lidová strana ve Španělsku stane před soudem za to, že zničila důkazy v citlivém vyšetřování korupce, a to vymazáním obsahu pevných disků počítačů jednoho z jejích bývalých pokladníků. Podle agentury AFP je to ve Španělsku vůbec poprvé, co bude souzena politická strana jako právnická osoba.

Vyšetřující soudce rozhodl ve čtvrtek pohnat lidovce před soud "za škody na počítačích", informovala v pátek agentura AFP. Strana, jejímž předsedou je posledních 13 let premiér Mariano Rajoy, čelí obvinění, že v roce 2013 neoprávněně manipulovala s pevnými disky Luise Bárcenase. Ten je hlavním obviněným v rozsáhlé kauze Gürtel, že vedl dvojí účetnictví strany a zpronevěřil v její prospěch skoro 90 milionů eur (asi 2,3 miliardy korun).

Smazané záznamy mohly obsahovat cenné informace o nezákonném financování strany. V případu výmazání dat z disků je obviněna i současná pokladnice lidovců.

Bárcenas je nyní podezřelý z toho, že ve Švýcarsku ukrývá až 48 milionů eur (1,2 miliard korun).

Kauza Gürtel se týká údajné rozsáhlé korupční sítě z let 1999 až 2009, v níž jsou podnikatelé, funkcionáři a radní za lidovce obžalováni z korupce, zpronevěry, daňových podvodů či falšování dokumentů. Politici, většinou regionální funkcionáři či starostové za lidovce z oblastí Madridu, Kastilie a Leónu a Málagy, měli podle prokuratury za úplatky ovlivňovat veřejné zakázky.

Související