Jižní Korea a Spojené státy v pondělí zahájily rozsáhlé společné letecké vojenské cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která minulý týden provedla další raketový test.

Každoroční cvičení by mělo trvat do pátku. Podle předpokladů se jej zúčastní přes 230 letounů. Bude mezi nimi i šest amerických stíhaček F-22 Raptor a osmnáct stíhaček F-35, které jsou téměř nezachytitelné radarem.

Do manévrů se zapojí i příslušníci amerického námořnictva. Celkem se počítá s nasazením přibližně 12 tisíc členů ozbrojených sil USA, napsala agentura Reuters.

Washington a Soul se rozhodly cvičení uskutečnit navzdory výzvám Ruska a Číny, které požadovaly jeho odvolání. Čína a Rusko v poslední době vybízely USA a Jižní Koreu, aby zastavily svá velká společná vojenská cvičení výměnou za to, že KLDR zastaví své zbrojní programy.

Čínský ministr zahraničí Wang I v pondělí označil za "politováníhodné", že zainteresované strany "nevyužily příležitosti", které představovaly dva měsíce klidu na Korejském poloostrově. KLDR od září až do minulé středy své rakety netestovala, což po četných raketových zkouškách v předchozích měsících byla relativně dlouhá pauza.

Severní Korea uvedla, že nové jihokorejsko-americké cvičení přivádí "již tak kritickou situaci na Korejském poloostrově na pokraj jaderné války". Pchjongjang opakovaně tvrdí, že veškeré společné manévry USA a Jižní Koreje jsou přípravou na invazi.

KLDR zváží, jaká přijme protiopatření. Spojené státy a Jižní Korea "za své provokace draze zaplatí", konstatovala severokorejská oficiální tisková agentura KCNA.

Severní a Jižní Korea zůstávají technicky ve válečném stavu. Vzájemný konflikt z let 1950-1953 byl totiž ukončen pouze dohodou o příměří, nikoliv řádnou mírovou smlouvou.

Ve středu brzy ráno místního času (v úterý večer SEČ) komunistická Severní Korea otestovala raketu, o které tvrdí, že je schopna zasáhnout celé Spojené státy. Všech 15 členských zemí Rady bezpečnosti OSN zkoušku odsoudilo. USA vyzvaly svět, aby s Pchjongjangem přerušil veškeré styky.