Vyjednávání mezi Evropskou unií a Británií o podmínkách odchodu Spojeného království z evropského bloku i přes značný posun nakonec průlomu nedosáhla. Po pondělním jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou to řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Jednání podle něj budou tento týden pokračovat, dosažení shody ještě před prosincovým summitem EU je stále možné.

Juncker na úvod tiskové konference prohlásil, že Mayová je velmi tvrdým vyjednávacím partnerem, který hájí zájmy Spojeného království. Řekl, že výsledkem pondělní debaty je rozsáhlé sblížení názorových pozic a že dosud otevřené zůstávají dvě nebo tři otázky. To, že se v pondělí průlom nezdařil, ale Juncker za nezdar nepovažuje, neboť EU je v tomto týdnu připravena k dalším jednáním.

"Jak řekl předseda Juncker, dnes jsme měli konstruktivní setkání. Obě strany pracují tvrdě a v dobré víře," prohlásila Mayová. "Znovu se sejdeme na konci týdne a já jsem přesvědčena, že se nám podaří věc uzavřít pozitivně," dodala.

Média v průběhu ostře sledovaného bruselského jednání s odvoláním na své zdroje spekulovala, že EU s Londýnem dosáhla ve všech klíčových oblastech shody.

Vedle finančního vyrovnání, tedy způsobu vypořádání závazků Británie jako člena EU, a práv občanů, kde je hlavní spornou věcí role Evropského soudního dvora, je třetí klíčovou záležitostí budoucí režim na hranicích mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které
je součástí Spojeného království.

Spekulace o příznivém vývoji pondělních jednání podpořil i stálý předseda Evropské rady, tedy unijních summitů, Donald Tusk. Na Twitteru poznamenal, že má pondělky rád. "Blížíme se k dostatečnému pokroku v prosinci (na summitu EU)," napsal.

Pokud totiž Londýn s Bruselem dosáhnou shody ve třech výše jmenovaných otázkách k brexitu, je pravděpodobné, že summit příští týden v pátek rozhodne vyjednávání s Británií posunout směrem k budoucím vztahům. Británie unii opustí na konci března 2019.

Tusk kvůli pokroku ve vyjednávání o brexitu zrušil návštěvu Izraele a palestinských území, kde byl očekáván v úterý a ve středu. S Mayovou se sešel poté, co premiérka jednala s Junckerem.

Venezuela chystá vlastní kryptoměnu el petro. Zemi by měla pomoci obejít americké sankce - čtěte ZDE

Jižní Korea a Spojené státy zahájily velké letecké cvičení. "Za své provokace draze zaplatíte," vzkazuje KLDR - čtěte ZDE

Německo zůstává magnetem pro žadatele o azyl. Letos má skoro dvakrát více žádostí než ostatní země EU dohromady - čtěte ZDE

Sopka Mount Agung na Bali chrlí oblaka popela. Hrozí další erupce - čtěte ZDE

Související