Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) preventivně zavře čtyři pražské lávky, protože hrozí jejich pád jako v případě Trojské lávky.

Krnáčová v rozhovoru pro Aktuálně.cz zdůrazňuje, že někdo z vedení města má kvůli sobotnímu neštěstí vyvodit politickou odpovědnost a odstoupit.

"Nebudu to konkretizovat. Ale někdo by měl vyvodit politickou odpovědnost, stejně jako se to děje běžně v zahraničí. Jen u nás se to nenosí," řekla Krnáčová.

V Troji pontonový most nebude, řeší se provizorní lávka a přívoz

Na místě zřícené lávky není možné postavit pontonový most. Hledají se proto náhradní varianty, jak co nejdříve zajistit provizorní spojení obou vltavských břehů.

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD) v úterý novinářům řekl, že magistrát chce na místě zavést co nejrychleji přívoz. Nejdřív ale musí zborcenou stavbu prozkoumat soudní znalec, poté ji v následujících dnech stavební firma odborně rozebere a odveze. Město také usiluje o rychlou změnu územního plánu, která umožní postavit mezi Císařským ostrovem a Trojou novou lávku.

"Pontonový most lze ze zákona použít pouze v případě živelních katastrof," uvedl Dolínek. Zástupci města, Prahy 7, Státních hmotných rezerv a armády proto hledají takové technické řešení dočasného přemostění Vltavy, které by mohlo být postaveno během čtyř až pěti měsíců.

Trojská lávka určená pro pěší a cyklisty nikdy nebyla v územním plánu hlavního města. "To znamená, že pro postavení nové lávky musí dojít ke změně územního plánu," uvedl náměstek. Institut plánování a rozvoje v úterý podle Dolínka odesílá návrh na změny územního plánu pro zřízení dvou lávek. "Jedna je tato lávka, druhá je ta, co plánuje institut ve studii o Císařském ostrově níže po proudu," dodal.

Schválit změnu plánu potrvá zhruba rok, mezitím vypíše město architektonickou soutěž. Nová lávka bude muset splňovat přísná kritéria například kvůli hrozbě povodní, bude tedy podle Dolínka zhruba o 80 centimetrů až metr výše než předchozí stavba z 80. let.

Firma Strabag má podle smlouvy na odbornou demontáž a odvoz lávky 13 dní, práce ale mohou kdykoliv přerušit soudní znalci. Náklady na rozebrání a odvoz by neměly překročit deset milionů.

PŘÍMÝ PŘENOS: Kdy se začne demontovat lávka, která se zřítila v pražské Troji

Praha daruje čtyřem zraněným ze zřícené Trojské lávky po 50 000 korunách. Rozhodli o tom v úterý pražští radní. Není to odškodné za zdravotní újmy, to bude město řešit po prošetření nehody. Dar navrhl zastupitelský klub ANO.

"Jde o akt solidarity, která by nám měla být vlastní nejen v tomto předvánočním čase. V žádném případě se tedy nejedná o odškodnění, protože to se bude samozřejmě řešit, až se celá věc prošetří," uvedla primátorčina náměstkyně Eva Kislingerová (ANO).

Dvojníci mostu se mají uzavřít

Pád Trojské lávky v Praze rozpoutal řetězové kontroly mostů nejen v metropoli, ale i celé republice. A už nyní je jasné, že některé z nich budou preventivně uzavřeny.

Trojská lávka měla méně obvyklou konstrukci, která byla zavěšena na lanech, ukrytých v betonovém tělese. V Česku je podle Tomáše Rottera ze Stavební fakulty ČVUT podobných lávek něco přes deset. Jedna z nich je v Peruci. "Necháme ji okamžitě uzavřít," řekl Hospodářským novinám jednatel společnosti Pontex Václav Hvízdal.

Pontex je jedna z mála firem v republice, která dělá monitoring stavu mostů. Právě ona dělala jak kontrolu Trojské lávky, tak mostu v Peruci.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se