Na Blízkém východě se schyluje k rozsáhlým nepokojům. Spojené státy totiž ve středu uznaly Jeruzalém za hlavní město Izraele a ohlásily, že tam přesunou z Tel Avivu svou ambasádu. V Bílém domě to oznámil prezident Donald Trump.

"Moje oznámení znamená začátek nového přístupu ke konfliktu mezi Izraelem a Palestinci," prohlásil Trump. "Určitě s tímto mým prohlášením mnozí nebudou souhlasit, ale věřím, že nakonec tento nesoulad překonáme a dospějeme k většímu porozumění a spolupráci," poznamenal Trump. Podle něj nejde o nic jiného "než o přiznání si skutečnosti".

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil prohlášení Donalda Trumpa za historické. Podle něj jde o důležitý krok na cestě k míru. "Toto je historický den. Jsme hluboce vděčni prezidentovi za jeho odvážné a správné rozhodnutí uznat Jeruzalém hlavním městem Izraele a připravovat otevření americké ambasády v tomto městě," prohlásil Netanjahu. Zároveň vyzval další země, aby učinily podobné rozhodnutí. Netanjahu také zdůraznil, že Jeruzalém bude stále posvátným místem třech náboženství a zajistí "stejnou svobodu modliteb pro židy, křesťany i muslimy".

Palestinci chystají masové třídenní demonstrace, které označili jako "tři dny hněvu". Zatím není jasné, zda zůstane jen u demonstrací nebo zda dojde k dalšímu, už třetímu palestinskému povstání nazývanému intifáda. Podle palestinských představitelů je uznání Jeruzaléma hlavním městem Izraele "polibkem smrti" pokusům o usmíření mezi Židovským státem a Palestinci. Jeruzalém si jako své hlavní město nárokují totiž i oni. Jako izraelské hlavní město ho dosud žádná vláda formálně neuznala.

"Toto rozhodnutí otevřelo brány pekla pro americké zájmy v regionu," komentoval Trumpovo prohlášení o Jeruzalému Ismáíl Radvan z hnutí Hamas. Novinářům také řekl, že vyzývá arabské a islámské státy, aby "přerušily ekonomické a politické styky s americkým ambasádami a aby vyhostily americké velvyslance". Hamas už dříve označil Trumpovo oznámení za agresi.

Šéf Hamasu Ismáíl Haníja obvinil Trumpa, že nerespektuje zájmy Palestinců. Ti už prý budou vědět, "jak správně reagovat". Podle Haníji ale Trumpův krok nic nezmění na "historických a zeměpisných faktech".

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.