Vlivný bruselský server Politico vybral osobnosti všech členských zemí, které budou v příštím roce nejvíce "tvořit, bořit a vířit" Evropskou unií. Za Česko vybral europoslankyni Olgu Sehnalovou (ČSSD). Ta dlouhodobě bojuje proti dvojí kvalitě potravin v Evropské unii.

Například Bulharsko bude nejvíce vidět podle Politica díky Mině Andreevě, která je mluvčí předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, a Francie díky ministryni práce Muriel Pénicaudové, která je známá jako žena, jež si podmanila francouzské odboráře.

Zarputilá bojovnice Sehnalová

Na různé složení výrobků ve stejném obalu upozorňuje Sehnalová už od roku 2011. Tehdy si Slovenská asociace spotřebitelů stěžovala na to, že produkt Nescafé Gold má jiné složení v západní a východní Evropě.

"Sehnalová se se stížností obrátila na Evropskou komisi. Ta jí ale řekla, že s tím nemůže nic dělat, protože není porušeno žádné právo. Místo toho, aby se vzdala, tak se do problému ještě více obula," píše server Politico.

Tiše a rozvážně mluvící Sehnalová zasedá v Evropském parlamentu už od roku 2009 a od té doby intenzivně pracuje na zlepšení práv spotřebitelů. Jak ale sama v rozhovoru pro HN uvedla, hlavním impulzem pro to, aby se daly věci kolem dvojí kvality potravin do pohybu, bylo nutné zapojení politických špiček států visegrádské čtyřky.

Nyní Sehnalová chce, aby Evropská komise zařadila dvojí kvalitu potravin na blacklist nekalých praktik. "Vycházím z toho, že dozorové orgány – pokud už mají spolupracovat a nějakým způsobem tuto praktiku potírat – musí mít velmi přesně legislativně krytá záda, když se do něčeho takového pustí," uvedla pro HN Sehnalová. Celý rozhovor s europoslankyní čtěte ZDE.