Evropská komise chce sestavit seznam rizikových zemí, odkud mohou putovat peníze teroristům v Evropě. Na starosti ho bude mít česká eurokomisařka Věra Jourová.

Ministři financí členských zemí Evropské unie tento týden již schválili "černou listinu" daňových rájů. Zatím zahrnuje 17 jurisdikcí, tedy států a území se soudní a úřední pravomocí. Odliv peněz do daňových oáz představuje pro Evropskou unii značné hospodářské ztráty. Část těchto peněz někdy odtéká do zdrojů, z nichž se financuje terorismus. To už jednoznačně je vysoce nebezpečná trestná činnost, a bruselská exekutiva si na ni chce "natvrdo" došlápnout. Proto se rozhodla připravit zmíněný seznam "rizikových" zemí, který sestaví Jourová.

"Seznam, který mám připravit do konce příštího roku, se bude týkat zemí, kde jsou problémy s praním špinavých peněz a zdroji financování terorismu," uvádí v rozhovoru pro Hospodářské noviny Věra Jourová. Jak dodává, čeká ji a její tým spousta práce, během které se budou využívat četné informační zdroje. Tím prvním – a výchozím – je "černá listina" daňových rájů, kterou 5. prosince schválili ministři financí členských zemí EU.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.