Ukrajinská policie opět zatkla gruzínského exprezidenta a nynějšího lídra ukrajinské opozice Michaila Saakašviliho. Informoval o tom v pátek na sociální síti ukrajinský generální prokurátor Jurij Lucenko a potvrdil to i Saakašviliho spolupracovník. Ukrajinská prokuratura požádá soud o předběžnou vazbu.

Exprezident byl zatčen v centru Kyjeva. Saakašviliho příznivci protestují za jeho propuštění. Saakašvili v cele předběžného zadržení mezitím podle svého obhájce politika zahájil hladovku. Své stoupence vyzval, aby v neděli vyšli do ulici na demonstraci "Za odvolání (Porošenka)", napsal list Ukrajinska pravda.

O předběžné vazbě Saakašviliho rozhodne kyjevský soud pravděpodobně v pondělí.

Devětačtyřicetiletý Saakašvili byl zatčen už v úterý poté, co o víkendu zorganizoval v Kyjevě demonstraci za odvolání ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Když byl v úterý převážen k výslechů, podařilo se ho jeho přívržencům osvobodit. Od té doby byl gruzínský exprezident v policejní databázi veden jako uprchlík, který se vyhýbá obvinění z napomáhání státnímu převratu.

Michail Saakašvili, který stál v čele Gruzie v letech 2004 až 2013, se na Ukrajině začal politicky angažovat na žádost Porošenka v roce 2015. Tehdy dostal ukrajinské občanství a stal se gubernátorem Oděské oblasti. Na tuto funkci ale v listopadu 2016 rezignoval a letos založil vlastní politickou stranu Hnutí nových sil. Porošenka posléze začal tvrdě kritizovat za údajné tolerování korupce a váhavé prosazování reforem.

Letos v červenci Porošenko Saakašvilimu odebral ukrajinské občanství, o to gruzínské Saakašvili přišel při získání občanství ukrajinského. V Gruzii je exprezident stíhán pro údajné zneužití moci, jehož se měl dopustit v letech 2004 až 2013.

Související