Na rodící se solární trh v Íránu vstupuje česká firma Solek. Solární developer získal v provincii Semnan stavební povolení a dvacetiletý kontrakt na výkupní ceny elektřiny pro solární elektrárnu o výkonu 10 MW. Jde o první český projekt podobného typu v zemi, který si postupně oťukává a sleduje řada významných hráčů.

"Je důležité přijít úplně na začátku, protože Írán začíná teprve o větším využití solární energie přemýšlet. Díky tomu je možné si zajistit výhodnou výkupní cenu," řekl Zdeněk Sobotka, majitel Solek Group. Náklady na stavbu budou asi 300 milionů korun. Stavbu chce Sobotka financovat pomocí čínské exportní EximBank, ve hře jsou podle něj ale i další možnosti.

V článku se dále dozvíte

  • Čeští podnikatelé mají zájem o investice do solární energetiky v zahraničí.
  • V Íránu rozjíždí projekt fotovoltaiky o výkonu 10 MW společnost Solek, která podniká i v Chile.
  • Velký boom solární energetiky čeká Maďarsko, které láká pozornost majitele oceláren Zdeňka Zemka, který patří v Česku k předním investorům do solární energetiky.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru