Nejméně 6700 příslušníků muslimského etnika Rohingů bylo zabito během jednoho měsíce poté, co barmská armáda zahájila 25. srpna v Arakanském státě na severu Barmy proti této menšině rozsáhlé tažení. Ve čtvrtek to uvedla mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF) na základě rozhovorů s rohingskými uprchlíky v Bangladéši. Barmské úřady hovoří pouze o 400 mrtvých.

Lékaři bez hranic uvedli, že od 25. srpna do 24. září zemřelo v Barmě nejméně 9000 Rohingů. "Při těch nejkonzervativnějších odhadech" minimálně 6700 z těchto úmrtí bylo způsobeno násilím. Mezi oběťmi je podle MSF nejméně 730 dětí mladších pěti let.

Barmská armáda zahájila tažení proti Rohingům v Arakanském státě po útocích rohingských povstalců na stanoviště bezpečnostních sil 25. srpna. Armáda popírá, že by útočila na civilisty, a tvrdí, že naprostá většina zabitých Rohingů byli "teroristé".

Svědkové z řad Rohingů, kteří z převážně buddhistické Barmy uprchli před násilnostmi do sousedního Bangladéše, ale popisují, že vojáci zabíjeli, mučili a znásilňovali barmské civilisty a vypalovali celé rohingské vesnice.

"Nárůst počtu úmrtí se shoduje se zahájením operace barmských bezpečnostních sil v posledním srpnovém týdnu," uvedla představitelka MSF Sidney Wongová v prohlášení.

Výsledky šetření jsou šokující, ať už co se týče počtu lidí, kteří ohlásili smrt některého z členů rodiny v důsledku násilí, či způsobu, jakým byl dotyčný zabit nebo zraněn, dodala Wongová.

Lékaři bez hranic sdělili, že z dětí mladších pěti let, které byly ve zmíněném období usmrceny, přes 59 procent bylo údajně zastřeleno, 15 procent upáleno ve svých domovech, sedm procent umláceno a dvě procenta zabily nášlapné miny.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) minulý týden oznámily, že od konce srpna přišlo do Bangladéše 646 tisíc Rohingů. Lékaři bez hranic ve čtvrtek uvedli prakticky stejné číslo, hovoří o více než 647 tisících rohingských běžencích.

Převážně buddhistická Barma Rohingy neuznává jako etnikum. Považuje je za nelegální přistěhovalce z Bangladéše, dlouhodobě je pronásleduje a upírá jim občanství a základní lidská práva.

OSN a Spojené státy již dříve označily kampaň proti Rohingům za etnickou čistku. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn prohlásil, že operace barmské armády proti Rohingům nesou známky genocidy.

Od té doby, co barmská armáda zahájila tažení proti Rohingům v Arakanském státě na severu Barmy, brání civilní vláda většině novinářů, mezinárodních pozorovatelů a humanitárních pracovníků samostatně cestovat po regionu.

Lékaři bez hranic jsou přesvědčeni, že uvedené počty obětí jsou podhodnocené, protože nevyslechli všechny uprchlíky v Bangladéši a také nemluvili s rodinami, kterým se nepodařilo z Barmy dostat přes hranice.

Související