Vedení německých sociálních demokratů (SPD) se shodlo, že zahájí rozhovory s křesťanskodemokratickou koalicí (CDU/CSU) v čele s kancléřkou Angelou Merkelovou o nové vládě. Na tiskové konferenci v Berlíně o tom informoval předseda SPD Martin Schulz. Jeho strana přitom dál trvá na tom, že rozhovory, které zřejmě začnou v lednu, nemusí vyústit jen v pokračování velké koalice, ale třeba i v menšinovou vládu.

"Vycházíme z toho, že se sondovacími rozhovory začneme v lednu. Chceme je dovést ke konci co možná nejrychleji," řekl dnes Schulz, který by rád, aby rozhovory skončily už v polovině ledna. Na 14. ledna chystá SPD předběžně sjezd, který by měl výsledky jednání schválit. Termín sjezdu se ale ještě může posunout.

Přesnější představu o dalších termínech i způsobu vyjednávání by podle Schulze měla přinést schůzka vedoucích představitelů SPD a CDU/CSU, která se uskuteční ve středu. Jeho strana chce kromě programových priorit určitě prosadit i jinou vládní kulturu. Pokračování vládní koalice, jak fungovala dosud, podle něj není možné. Německo potřebuje obnovu v mnoha oblastech, včetně vzdělávání nebo péče o nemocné a potřebné, míní Schulz.

Sociální demokraté byli po propadu v zářijových volbách rozhodnuti odejít do opozice, po krachu vyjednávání o vládě mezi CDU/CSU, svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými ale názor změnili. Vedle velké koalice zvažují i možnost podpory menšinové vlády CDU/CSU nebo utvoření volnější koalice. Merkelová je jednoznačně pro obnovu velké koalice, protože by podle ní na rozdíl od jiných modelů jako jediná přinesla potřebnou stabilitu.

Související