Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu v neděli úspěšně odstartovala nosná raketa Sojuz-FG s pilotovanou kosmickou lodí Sojuz MS-07, která dopraví na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) nové tři členy posádky. U orbitálního komplexu má přistát za dva dny.

Na ISS míří velitel lodi, ruský kosmonaut Anton Škaplerov, americký astronaut Scott Tingle a japonský astronaut Norišege Kanai. Připojí se k třem svým kolegům, kteří na ně na stanici čekají – Američané Joe Acab a Vande Hei a Rus Alexandr Misurkin.

Start a let s nosnou raketou se uskutečnil přesně podle stanoveného časového harmonogramu. Třetí, poslední stupeň Sojuzu-FG se oddělil přibližně devět minut po opuštění startovací rampy. Sojuz MS-07 nyní bude pokračovat v samostatném orbitálním letu k ISS. Přistání na stanici je plánováno v úterý v 9:42 středoevropského letního času.

Po příletu nové trojice bude již opět šestičlenná posádka – nyní 54. expedice na ISS – pokračovat v práci na stovkách experimentů.

Ještě v neděli by u orbitálního komplexu měla zakotvit americká nákladní loď Dragon společnosti SpaceX se zásobami včetně vánočních dárků. Dopraví i zařízení a vědecký materiál pro další výzkumy, jako je testování výroby optických vláken v mikrogravitaci či sledování kosmického smetí na oběžné dráze kolem ISS.

K vesmírné stanici dorazila nákladní loď Dragon

Nákladní loď Dragon americké společnosti SpaceX v neděli po dvoudenním letu úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. Dopravila tam zásoby, zařízení, vědecký materiál, ale také vánoční dárky pro posádku orbitálního komplexu.

Vesmírný kamion se k ISS vydal v pátek z floridského mysu Canaveral. Na oběžnou dráhu kolem Země ho vynesla raketa Falcon 9, patřící rovněž soukromé společnosti SpaceX. První stupeň rakety byl přitom už jednou k letu do vesmíru využit, k letu pro americkou vesmírnou agenturu NASA se tak stalo vůbec poprvé.

Podruhé je na cestě ke stanici rovněž Dragon. Tentokrát na orbitální komplex míří s více než dvěma tunami nejrůznějšího nákladu, včetně důležitých vědeckých zařízení a materiálu nutného pro další výzkum.