Minimálně od roku 2000 máme důkaz, že problém ve volebním mechanismu může znejistit i sebevyspělejší demokracii. O tom, že se do Bílého domu nastěhuje George W. Bush, tehdy rozhodlo až přepočítání již jednou sečtených hlasů, ale ani po něm nebyli všichni přesvědčení, že volby jsou legitimní.

Když jsou volební lístky matoucí (kdo chtěl třeba v Palm Beach volit druhého na kandidátce Al Gorea, musel označit třetí otvor), pak ani přepočítání nepomůže.

Ameriku před sedmnácti lety od ještě většího chaosu zachránilo, že bývalý viceprezident Gore po 36denním přepočítávání Bushovo vítězství uznal. Následné studie ale docházely většinově k názoru, že Gore získal ve skutečnosti více floridských hlasů, což by dělalo vítěze z něj. Florida následně změnila systém, aby byl méně matoucí.

Problém s nedokonalým "procvaknutím" lístků ve volebních strojích tamní experti vyřešili dotykovými obrazovkami, aby je následně někde nahradila papírovými lístky, které sčítá scanner. Florida je Bermudským trojúhelníkem voleb, říkalo se.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se